Najważniejsze są trwałe zmiany
Gotowy jadłospis w pierwszej chwili może wydawać się świetnym rozwiązaniem. Nie musisz się zastanawiać co przygotować na posiłek, masz ustalony konkretny plan działania, który wystarczy zrealizować. Tylko niestety jest to rozwiązanie tymczasowe. Co w momencie, kiedy rezygnujesz z dalszej współpracy z dietetykiem? Problematyczne bywają też sytuacje, kiedy w sklepie nie ma produktu z przepisu, musisz zostać dłużej w pracy lub wyjedziesz na wakacje czy weekend. Stajesz wtedy przed wyzwaniem samodzielnego skomponowania posiłku lub nawet całodziennego menu. Dlatego w niektórych przypadkach zdecydowanie lepiej sprawdza się edukacja żywieniowa, dzięki której zyskujesz wiedzę co, kiedy i w jakich ilościach należy spożywać. Ponadto edukacja żywieniowa ma na celu doprowadzenie do trwałej zmiany nawyków, co pozwoli Ci nie tylko uzyskać, ale i utrzymać osiągnięte rezultaty w przyszłości.
Holistyczne podejście kluczem do sukcesu
Idąc do lekarza oczekujesz, że odkryje on przyczynę Twoich dolegliwości czy tylko przepisze odpowiednie leki, aby złagodzić objawy? W końcu najlepiej byłoby wiedzieć, co powoduje, że czujesz się źle i wykluczyć ten czynnik, jeśli tylko jest taka możliwość. Dzięki edukacji żywieniowej jesteś w stanie nie tylko zmniejszyć dolegliwości, ale również zapobiec ich ponownemu pojawieniu się. Podczas gdy gotowy jadłospis można nazwać lekiem na objawy, edukacja żywieniowa to proces obejmujący zarówno wiadomości teoretyczne z zakresu żywienia człowieka, jak i praktyczne wskazówki. Zyskujesz więc odpowiednią wiedzę, ale również umiejętności i postawy pozwalające na dokonywanie zdrowych wyborów, opieranie się negatywnym naciskom czy unikanie błędów żywieniowych.
Dla Ciebie i najbliższych
Zmiana nawyków żywieniowych może pozytywnie wpłynąć nie tylko na Ciebie, ale również na twoich najbliższych. Jeśli w Twojej kuchni zagości więcej warzyw i innych zdrowych, nieprzetworzonych produktów być może również pozostali domownicy będą brać z ciebie przykład i chętniej po nie sięgać. Mając wiedzę z podstaw prawidłowego żywienia możesz serwować dania w zdrowszym wydaniu całej rodzinie, podczas gdy gotowy jadłospis jest ułożony najczęściej tak, by zaspokajać wyłącznie potrzeby twojego organizmu. Edukacja żywieniowa to dążenie do tego by zdrowe odżywianie stało się nieodłącznym elementem Twojego życia. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy sprawią, że zmiana nawyków żywieniowych będzie przemyślana, świadoma i trwała.
Jesteśmy dla Ciebie! 🙂
www.poradnia.ncez.pl
Piśmiennictwo:
1. Gertig H, Gawęcki J. Podstawy nauki o żywieniu, T. 1, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
2. Wanat G.: Wybrane aspekty edukacji żywieniowej, W: Promocja zdrowia i edukacja zdrowotna z elementami pedagogiki, pod red. J. Woźniak-Holeckiej i R. Braczkowskiego, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, 2014.