Aktualności

Streszczenia wykładów ze szkolenia  w zakresie zasad zdrowego żywienia i aktywności fizycznej….”

Streszczenia wykładów ze szkolenia w zakresie zasad zdrowego żywienia i aktywności fizycznej….”

NIZP PZH – Państwowy Instytut Badawczy w ramach realizacji Narodowego Programu Zdrowia zakończył pierwszy etapu pięcioletniego projektu  „Szkolenia w zakresie zasad zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dla grup zawodowych zaangażowanych w działania na rzecz walki z nadwagą i otyłością.” Jego celem jest dostarczenie rozległej wiedzy grupom zawodowym zaangażowanym w działania na rzecz walki z nadwagą i otyłością w zakresie promowania zasad zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.

Słodzone napoje bezalkoholowe – „opłata cukrowa”

Słodzone napoje bezalkoholowe – „opłata cukrowa”

Nadmierne spożycie słodkich napojów bezalkoholowych, jak wskazują wyniki wielu badań, mogą zwiększać ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości. Jedna szklanka (200 ml) napoju słodzonego cukrem lub syropem glukozowo-fruktozowym zawiera od 14 do 26 g cukru, co odpowiada 3 do ponad 5 łyżeczkom tego składnika. W 2021 r. wprowadzono „opłatę cukrową” od napojów bezalkoholowych Działanie to ma spowodować spadek spożycia tych produktów a w perspektywie długofalowej wpłynąć na poprawę zdrowia społeczeństwa.

Jak zmniejszyć ilość mięsa czerwonego oraz przetworów mięsnych w diecie?

Jak zmniejszyć ilość mięsa czerwonego oraz przetworów mięsnych w diecie?

Zmniejszenie ilości czerwonego mięsa i przetworów mięsnych w naszej diecie może być korzystne dla naszego zdrowia i zdrowia naszej planety. Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć, poniższe wskazówki mogą pomóc ci ograniczyć czerwone mięso przy jednoczesnym zachowaniu sycących i smacznych posiłków.

Jak wspierać dziecko w kształtowaniu prawidłowych zachowań żywieniowych? Czy rówieśnicy mają wpływ na sposób żywienia dzieci?

Jak wspierać dziecko w kształtowaniu prawidłowych zachowań żywieniowych? Czy rówieśnicy mają wpływ na sposób żywienia dzieci?

Na wybory żywieniowe dziecka składa się wiele różnych czynników, do których między innymi należą czynniki biologiczne (np. stan zdrowia, wrodzone preferencje pokarmowe), ekonomiczne, czy społeczne – jak wpływ rodziców, rodziny, środowiska i otoczenia. Kluczowy czas kształtowania się nawyków i preferencji pokarmowych przypada na okres dzieciństwa i dorastania, stąd tak ważne jest, by dziecko otrzymało odpowiednie wzorce żywieniowe nie tylko w domu, ale też w środowisku rówieśniczym, w którym przebywa. Zachowania żywieniowe dziecka mają istotne przełożenie na stan zdrowia w życiu dorosłym.

Skuteczne metody zapobiegania zaparciom.

Skuteczne metody zapobiegania zaparciom.

Zaparcia objawiają się różnie u różnych osób. Najczęściej o zaparciach mówimy wtedy kiedy do wypróżnień dochodzi rzadziej niż trzy razy w tygodniu i/lub stolce są twarde i trudne do oddania. Przyczyny zaparć mogą być różne. Mogą one również wskazywać na poważną chorobę, dlatego w przypadku zmiany cyklu wypróżnień lub długotrwałych stanów zaparć należy się skonsultować z lekarzem. Wśród przyczyn zaparć należy wymienić złe nawyki żywieniowe i/lub nieprawidłowy styl życia. Jakie zalecenia żywieniowe należy zatem zastosować przy wystąpieniu zaparć?

Najczęstsze błędy w żywieniu dzieci i jak ich uniknąć… czyli wyzwanie dla współczesnego rodzica.

Najczęstsze błędy w żywieniu dzieci i jak ich uniknąć… czyli wyzwanie dla współczesnego rodzica.

Rodzice zawsze starają się aby żywienie ich dzieci było korzystne dla ich zdrowia, a podawane posiłki były smaczne i zaspokajały preferencje żywieniowe dziecka. Czasami jednak zdarza się, że jadłospis nie spełnia aktualnych rekomendacji i zaleceń z zakresu żywienia dzieci. Nieprawidłowa dieta może być przyczyną m. in. nadwagi i otyłości, które obecnie coraz częściej dotykają najmłodszych.

Kwasy omega 3 a COVID-19

Kwasy omega 3 a COVID-19

Sposób żywienia i stan odżywienia organizmu może w zasadniczy sposób wpływać na podatność na infekcje i przebieg szeregu chorób, nie tylko żywieniowozależnych. Panująca obecnie epidemia choroby COVID-19 skłania do poszukiwania odpowiedzi na pytania, dlaczego przebieg choroby w jednych przypadkach jest ciężki, a w innych stosunkowo łagodny oraz czy obecność określonych składników w diecie może znacząco wpływać na podatność na zachorowanie, obraz przebiegu choroby i szybkość rekonwalescencji.

Żywienie zdrowych niemowląt – zaktualizowane wytyczne

Żywienie zdrowych niemowląt – zaktualizowane wytyczne

Prawidłowe żywienie w tzw. krytycznym okresie wczesnego rozwoju m.in. w okresie prenatalnym i pierwszych kilku latach życia ma wpływ zarówno na prawidłowy wzrost i rozwój młodego organizmu jak również jest elementem profilaktyki wielu chorób przewlekłych.

Bezpłatne e-szkolenia dla przedstawicieli zawodów medycznych oraz menadżerów zdrowia

Bezpłatne e-szkolenia dla przedstawicieli zawodów medycznych oraz menadżerów zdrowia

Otyłość jest uznawana obecnie za najważniejszą przewlekłą chorobę niezakaźną. Badania epidemiologiczne dowodzą, że nadmierną masę ciała ma już ponad połowa dorosłych Polaków. Problem otyłości dotyka również dzieci i młodzież. Ponadto, trwająca pandemia Covid-19 oraz związane z nią ograniczenia spowodowała pogłębienie się problemu nadwagi i otyłości w Polsce.

Cholestaza ciążowa

Cholestaza ciążowa

Wewnątrzwątrobowa cholestaza ciężarnych to zaburzenie, które obserwuje się w II lub III trymestrze ciąży (po 26 tygodniu ciąży). W organizmie kobiety dochodzi do zastoju żółci, który spowodowany jest zaburzonym jej transportem
w wątrobie. Mają na to wpływ różne czynniki – hormonalne, środowiskowe, genetyczne). Najczęściej jest to nadwrażliwość na hormony płciowe. W Europie cholestaza ciążowa występuje stosunkowo rzadko – szacuje się, że dotyka około 1-4% kobiet w zależności od kraju. Dieta stanowi wsparcie leczenia podstawowego.

Zdrowie psychiczne i zachowania zdrowotne w czasie pandemii COVID-19

Zdrowie psychiczne i zachowania zdrowotne w czasie pandemii COVID-19

W okresie pandemii Covid-19 obserwujemy zmiany w zakresie zdrowia psychicznego ludzi. Według metaanalizy badań podłużnych prowadzonych w okresie pandemii wskazuje się głównie na zmiany pod względem depresji i lęku (Prati, Manchini, 2021). Podobnie wyraźne zmiany w zakresie zdrowia psychicznego obserwuje się u personelu medycznego (Maarvaldi i in, 2021).Wyniki te są szczególnie niepokojące, ponieważ wiadomo, że istnieje większe ryzyko śmierci z powodu COVID-19 wśród pacjentów z zaburzeniami psychicznym (Fond i in, 2021), a gorsze zdrowie psychiczne ma związek z rzadszym podejmowaniem zachowań zdrowotnych (Villadsen i in. 2021), co dodatkowo może negatywnie wpływać na stan zdrowia, tzn. chodzi tutaj o niekorzystne zmiany w diecie, aktywności fizycznej czy jakości snu.