Aktualności

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej|Aktualności

Żywienie po wyłonieniu ileostomii

W niektórych schorzeniach układu pokarmowego niekiedy konieczne jest wyłonienia stomii. Jest to chirurgicznie wytworzony otwór wyprowadzający na zewnątrz mocz lub kał. W związku z tym istnieją różne rodzaje stomii, w tym ileostomia, kolostomia i urostomia. Oznacza to, że po ich wyłonieniu mocz, gazy oraz treść kałowa wydalane są na zewnątrz do worka stomijnego.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej|Aktualności

Dieta przeciwzapalna

Jedną z głównych funkcji układu odpornościowego jest zdolność do wywołania reakcji zapalnej. Zapalenie wykorzystywane jest do obrony organizmu przed urazami. Odpowiedź zapalna pełni naturalną funkcję ochronną, eliminując czynniki destrukcyjne i doprowadzając do gojenia się uszkodzonej tkanki. W sytuacji, gdy reakcja ta zostaje skierowana przeciwko własnym tkankom może to prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego. Istotny wpływ na zaawansowanie stanu zapalnego mają składniki odżywcze.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej|Aktualności

Rozszerzanie diety – woda i napoje w diecie niemowlaka

Kiedy przychodzi czas na rozszerzanie diety niemowlęcia z uwagą wprowadzamy nowe produkty, starannie je dobierając i przygotowując. Zastanawiamy się czy lepszym wyborem będzie marchewka czy brokuł, czy można dziecku podać jajko, w jakiej formie podać owoce. Jednocześnie wiele osób zapomina, że wraz pojawieniem się posiłków uzupełniających należy również zadbać o prawidłową podaż wody w diecie małego człowieka. Z tego artykułu dowiesz się, kiedy, w jaki sposób i w jakich ilościach podawać dziecku wodę oraz inne napoje.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej|Aktualności

Białko w diecie młodego sportowca

Białko jest jednym z podstawowych składników odżywczych, którego prawidłowa podaż ma kluczowe znaczenie w procesie wzrastania u wszystkich dzieci. Natomiast dieta dzieci trenujących sport powinna być dostosowana do wyższej niż przeciętna aktywności, a co za tym idzie wynikających z tego powodu większych potrzeb żywieniowych.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej|Aktualności

Uchyłki i choroba uchyłkowa jelita grubego – zalecane modyfikacje diety i stylu życia

Uchyłkowatość to jedno z najczęstszych schorzeń jelita grubego. Jest to stan, w którym w ścianie jelita grubego obecne są uwypuklenia błony śluzowej do zewnątrz, tworząc obraz zagłębień. Na ich powstawanie wpływa wiele czynników, w tym sposób żywienia. Modyfikacje diety oraz innych elementów stylu życia mogą również zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań, w tym zapalenia uchyłków.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej|Aktualności

Jak zaoszczędzić podczas zakupów spożywczych?

Na wybór żywności przez konsumentów istotny wpływ ma szereg czynników, w tym m.in. preferencje żywieniowe, wartość odżywcza produktów, skład, wielkość opakowania oraz cena. Rosnące ceny żywności mogą istotnie wpływać na możliwość realizacji zaleceń prawidłowego żywienia. Jak zatem możemy zaoszczędzić podczas zakupów spożywczych, jednocześnie komponując posiłki zgodne z modelem Talerza Zdrowego Żywienia?

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej|Aktualności

Rak jelita grubego – żywienie i profilaktyka

W 2008 roku Parlament Europejski ustanowił marzec jako miesiąc świadomości raka jelita grubego. Jednak warto mówić na ten temat przez cały rok. Nowotwór jelita grubego jest poważną chorobą, a świadomość jakie zagrożenia niesie jest wciąż niska. Należy badać się regularnie i dbać o to, aby robiła to też nasza rodzina.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej|Aktualności

Prewencja zaburzeń odżywiania u młodzieży

Wychowywanie dziecka jest złożonym procesem. Gdy jest ono małe, większość obowiązków rodzicielskich ogranicza się do funkcji opiekuńczej oraz wychowawczej w obszarze podstawowych umiejętności. Rodzice mają w tym okresie życia najwięcej wpływu na to, jak wygląda codzienność ich pociechy. Gdy dziecko staje się nastolatkiem – niekiedy wcześniej niż by się tego rodzice spodziewali – mogą pojawić się trudności, na które rodzina nie jest przygotowana. Jednym z obszarów, gdzie obserwuje się najwięcej problemów jest odżywianie.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej|Aktualności

IBS czyli zespół jelita nadwrażliwego cz. 1 – definicja, rozpoznanie, leczenie

Coraz częściej pacjenci z dolegliwościami jelitowymi zgłaszają się do gabinetu dietetyka. Uciążliwe problemy ze strony układu pokarmowego mogą mieć wiele przyczyn. IBS to schorzenie gastroenterologiczne, na które cierpi coraz więcej ludzi. Trafna diagnoza, rozpoczęcie holistycznego leczenia i dostosowanie diety pod okiem specjalistów ma znaczenie w poprawie jakości życia osób chorych na zespół jelita nadwrażliwego.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej|Aktualności

Jak wybierać gotowe roślinne zamienniki mięsa w sklepie?

Wraz ze zwiększającą się popularnością diet wegetariańskich, a tym samym rosnącym tempem życia, w sklepach dostępnych jest coraz więcej produktów roślinnych gotowych do spożycia. Na sklepowych półkach możemy zaobserwować większą ilość roślinnych zamienników mięsa, takich jak np.: burgery, wędliny, parówki czy kotlety. Czy te produkty mogą być elementem zbilansowanych posiłków?

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej|Aktualności

Choroba refluksowa przełyku a palenie tytoniu.

Chyba każdy z nas choć raz w życiu doświadczył zgagi – uczucia nieprzyjemnego pieczenia za mostkiem. Kiedy zgaga dokucza przynajmniej raz w tygodniu, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to wskazywać na chorobę refluksową przełyku. Jej leczenie uwzględnia zarówno terapię farmakologiczną, jak i niefarmakologiczną. Oznacza to modyfikację stylu życia, w tym stosowanie odpowiedniej diety. Pod koniec 2021 roku zaktualizowano zalecenia dotyczące diagnozowania i leczenia choroby refluksowej przełyku.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej|Aktualności

Żywienie w przedszkolu – najczęstsze błędy

Planowanie żywienia zbiorowego w przedszkolu powinno opierać się na aktualnych rekomendacjach, normach żywienia oraz przepisach prawnych z zakresu żywienia dzieci. Czasami zdarza się, że jadłospis przedszkolny nie spełnia aktualnych rekomendacji i zaleceń. Obecnie do najczęściej popełnianego błędu żywieniowego w przedszkolach należy podawanie zbyt małych ilości: warzyw, mleka i przetworów mlecznych, potraw z nasion roślin strączkowych, produktów zbożowych pełnoziarnistych. Do częstych błędów zalicza się także nadmierne słodzenie i solenie potraw, nie zawsze wynikające z potrzeby technologicznej. Układając jadłospis w przedszkolu warto zwrócić uwagę na sezonowość produktów spożywczych, a także wymaganie odpowiedniej jakości potraw w przypadku korzystania z usług firm cateringowych.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej|Aktualności

Szkolenia w zakresie zasad zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dla grup zawodowych zaangażowanych w działania na rzecz walki z nadwagą i otyłością

NIZP PZH – Państwowy Instytut Badawczy w ramach realizacji Narodowego Programu Zdrowia zakończył drugi etap pięcioletniego projektu „Szkolenia w zakresie zasad zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dla grup zawodowych zaangażowanych w działania na rzecz walki z nadwagą i otyłością.” Jego celem jest dostarczenie rozległej wiedzy grupom zawodowym zaangażowanym w działania na rzecz walki z nadwagą i otyłością w zakresie promowania zasad zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej|Aktualności

Jak przeżyć święta bez wyrzutów sumienia?

Święta Bożego Narodzenia są kulminacyjnym momentem każdego roku. Wyczekują na nie dzieci, skuszone wizją gwiazdkowych prezentów, a także dorośli, chcący odpocząć i spędzić czas z najbliższymi. Dlaczego więc wiele osób odczuwa niepokój, myśląc o zbliżającym się świętowaniu? Odpowiedzią może być trwanie w błędnym przekonaniu, że celebracja musi zakończyć się zwiększeniem masy ciała, wyrzutami sumienia i – w efekcie – koniecznością wprowadzenia ograniczeń w jedzeniu.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej|Aktualności

Nadwaga i otyłość. Małymi krokami do zdrowia – bezpłatny e-book do pobrania

Nadmierna masa ciała stanowi w naszym kraju jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych związanych ze stylem życia. W odpowiedzi na potrzeby osób zmagających się z tym problemem prezentujemy e-book, opracowany na podstawie doświadczenia, jakie zdobywają nasi eksperci realizując działania związane z edukacją żywieniową oraz prowadząc konsultacje w Centrum Dietetycznym Online NCEŻ.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej|Aktualności

Profilaktyka otyłości u dzieci i młodzieży

Otyłość została uznana za chorobę i wpisana na Międzynarodową Listę Chorób i Problemów Zdrowotnych (tzw. klasyfikacja ICD10) już ponad 50 lat temu. Definiowana jest jako nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej, które stanowi zagrożenie dla zdrowia i obecnie należy do głównych problemów zdrowotnych na świecie.