Miejscem na tej wyspie, gdzie oczekiwana długość życia jest jeszcze dłuższa niż średnia życia na Okinawie, jest miejscowość Ogimi. Długowieczność mieszkańców Japonii wynika głównie z tego, że rzadko występują tam choroby serca, nadciśnienie, udary, cukrzyca typu 2 i niektóre rodzaje nowotworów.
Dieta śródziemnomorska, DASH i z Okinawy – wspólne cechy diet długowieczności
Mieszkańcy japońskiej Okinawy charakteryzują się długowiecznością, dużą liczbą stulatków i rzadko chorują na choroby związane z podeszłym wiekiem. Naukowcy uważają, że te wszystkie korzyści zdrowotne mieszkańcy wyspy zawdzięczają swojemu stylowi życia, zwłaszcza tradycyjnej diecie, która – pomimo niskiej kaloryczności – jest bogata w cenne składniki odżywcze, zwłaszcza antyoksydanty i flawonoidy.
Liczne badania naukowe wykazały, że diety zmniejszające ryzyko występowania chorób cywilizacyjnych są podobne do diety z Okinawy, czyli są bogate w warzywa i owoce (dzięki czemu zawierają dużo antyoksydantów i innych fitozwiązków), preferują pełnoziarniste produkty zbożowe, produkty o niskim indeksie glikemicznym, natomiast charakteryzują się ograniczonym spożyciem mięsa, przetworzonych produktów zbożowych, pełnotłuszczowych produktów mlecznych, zawierają mało nasyconych kwasów tłuszczowych, cukru.
Wiele cech diety z Okinawy jest podobnych także do diety śródziemnomorskiej i diety DASH. Wspólną cechą tych diet jest to, że przyczyniają się one do rzadszego występowania wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak m.in.: choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie tętnicze krwi, cukrzyca typu 2, niektóre rodzaje nowotworów. Poza tym długowieczność mieszkańców Okinawy i krajów śródziemnomorskich wskazuje na to, że stosowane przez nich diety mogą nawet spowalniać procesy starzenia. Również dieta DASH sprzyja wydłużeniu życia osób starszych.
Dieta śródziemnomorska i dieta DASH są bliższe naszej tradycji kulinarnej i zastosowanie ich przyniesie duże korzyści zdrowotne. Możemy przejąć również wiele elementów z diety z Okinawy, jak również inne zmodyfikować, aby były możliwe do zastosowania w naszych warunkach.
Styl życia i filozofia życiowa mieszkańców Okinawy sprzyjają ich długowieczności
Codzienne czynności i dokonywane wybory, ale również sposób myślenia o życiu ludzi zamieszkujących Okinawę – wszystko to tworzy swoistą mieszankę przyczyniającą się do lepszej kondycji i dłuższego życia w zdrowia. Ich filozofia życiowa opiera się na kilkunastu zasadach:
- Bycie zajętym i aktywnym jak najdłużej, nawet w sędziwym wieku,
- Czerpanie radości, a nawet szczęścia z bycia zajętym,
- Optymizm i cieszenie się życiem, nawet w starości,
- Witanie każdego poranka jako osobistego sukcesu, że… można go powitać,
- Radość z każdych kolejnych urodzin, że nadeszły,
- Podejście do życia jak do długiej, ciekawej i miłej przygody,
- Silne więzi rodzinne, a także z przyjaciółmi, znajomymi, sąsiadami i lokalną społecznością,
- Gotowość do pomocy otaczającym ludziom,
- Działanie w zespole ludzi w ramach rozrywki, ale także w ramach pracy na rzecz sąsiedztwa, dzielnicy, miasteczka,
- Więzy rodzinne i przyjacielskie oraz fakt, że zawsze można na nie liczyć, daje silne poczucie bezpieczeństwa,
- Zawsze znajdowanie sensu życia,
- Posiadanie pasji i realizowanie ich, przy czym nie muszą to być wielkie pasje,
- Codzienna nawet mała aktywność fizyczna, na miarę aktualnych możliwości, głównie spacery lub praca w ogródku.
Warto, aby każdy z nas zastanowił się, ile z tej filozofii życiowej osób długowiecznych możemy przyjąć. Im więcej nam się uda, tym większą mamy szansę na dłuższe, zdrowsze życie.
Wiele z tej filozofii znajduje się w Zasadach Żywienia dla osób starszych, związanych z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym, opracowanych przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia.
Dieta długowieczności z Okinawy
Główne założenia okinawskiej diety długowieczności:
- Codzienne jadłospisy nie są monotonne, dieta jest bardzo urozmaicona, co sprawia, że każdego dnia organizm otrzymuje wiele różnych składników odżywczych. Spożywa się różnorodne produkty.
- Nie występuje przejadanie się, jednorazowe posiłki są małe. Nie je się do syta, posiłek kończy się będąc najedzonym w około 80 procentach.
- Dieta zawiera dużo różnorodnych warzyw i owoców (dziennie co najmniej 7 ich rodzajów), nasion roślin strączkowych, produktów sojowych (głównie tofu), miso, ziemniaków o nazwie boniaty (jest to jaśniejsza odmiana batatów), ryb (około 3 razy w tygodniu), glonów (kombu, nori).
- Do warzyw spożywanych prawie codziennie należą między innymi: marchew, papryka, goya (przepętla ogórkowa), kapusta, cebula, czosnek, kiełki soi, hechima (rodzaj ogórka).
- Często spożywanym owocem jest owoc cytrusowy o nazwie shikuwasa, który rośnie właśnie na Okinawie. Owoc ten zawiera znacznie więcej polifenoli, niż inne owoce cytrusowe.
- Dieta codziennie zawiera ryż, który uzupełnia makaron o nazwie soba lub udon.
- Mięso spożywane jest tylko 1-2 razy w tygodniu.
- Ograniczenie spożycia cukru (na Okinawie spożywa się około 1/3 ilości cukru w porównaniu do średniej konsumpcji w Japonii). Główny rodzaj używanego cukru to trzcinowy.
- Spożywanie mniej soli.
- Dostarczanie z pożywienia ok. 1800 kcal dziennie.
- Nieodzownym elementem diety jest picie herbaty. Na Okinawie najpopularniejsza jest herbata sanpin, czyli mieszanka herbaty zielonej z kwiatami jaśminu.
Podsumowując: dieta z Okinawy jest bogata w witaminy (w tym w witaminy antyoksydacyjne), składniki mineralne, błonnik, flawonoidy, kwasy tłuszczowe omega-3. Zawiera mało nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu pokarmowego, cukru i słodyczy. Ponadto nieodłącznym elementem stylu życia mieszkańców Okinawy jest codzienna aktywność fizyczna i społeczna.
Czytaj więcej:
Ranking diet – znamy zwycięzców i największych przegranych, mgr Klaudia Wiśniewska
Dieta DASH – gwiazda wśród diet, mgr Aleksandra Cichocka
Polifenole – cierpki smak dla zdrowia, mgr Emilia Kołodziejska
- Cichocka A.: Dieta DASH w teorii i zastosowaniu. Warszawa: Wyd. Medyk; 2018. 1-221.
- Garcia H., Miralles F.: Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia. Warszawa: Wyd. Muza; 2017.
- Jarosz M., red.: Żywienie i styl życia osób w starszym wieku. Demografia. Warszawa: Wyd. Instytut Żywności i Żywienia; 2018. 5-10.
- Jarosz M.: Materiały Kongresowe: III Narodowy Kongres Żywieniowy. Żywność, Żywienie w prewencji i leczeniu – postępy 2017. Żywność i aktywność fizyczna osób w wieku starszym w zdrowiu i chorobie. Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym. Warszawa: IŻŻ; 26-27 stycznia 2018.
- Jarosz M.: Materiały Kongresowe: I Narodowy Kongres Żywieniowy. Żywność, żywienie w prewencji i leczeniu chorób − postępy 2015. Żywienie a długość życia Polaków (1950 − 2012). Warszawa: IŻŻ; 20 stycznia 2016.
- Jarosz M., red: Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej. Projekt KIK/34 w Szwajcarsko-Polskim Programie Współpracy. Warszawa: Wyd. Ministerstwo Zdrowia, Instytut Żywności i Żywienia; 2016.
- Kłosiewicz-Latoszek L.: Materiały Kongresowe: III Narodowy Kongres Żywieniowy. Żywność, Żywienie w prewencji i leczeniu – postępy 2017. Żywność i aktywność fizyczna osób w wieku starszym w zdrowiu i chorobie. Metabolizm osób w starszym wieku przyczyną ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i cukrzycy. Warszawa: IŻŻ; 26-27 stycznia 2018.
- Szostak W.B., Cichocka A.: Dieta śródziemnomorska w profilaktyce i leczeniu chorób układu krążenia i cukrzycy. Warszawa: Wyd. Medyk; 2015. 1-151.
- Willcox BJ, Willcox DC, Todoriki H, Fujiyoshi A, Yano K, He Q, Curb JD, Suzuki M: Caloric restriction, the traditional Okinawan diet and healthy aging: the diet of the world’s longest-lived people and its potential impact on morbidity and lifespan. Ann N Y Acad Sci; 2007. 1114:434–455.
- Willcox BJ., Willcox DC., Suzuki M.: The Okinawa Program: how the world’s longest-lived people achieve everlasting health–and how you can too. Learn the secrets to healthy longevity. Publisher New York: Clarkson Potter; 2001. 1-496.
- Willcox BJ., Willcox DC., Suzuki M.: The Okinawa diet plan : get leaner, live longer, and never feel hungry. Publisher New York: Clarkson Potter; 2004. 1-442
0 komentarzy