Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | Dietetyk a psychodietetyk – jak wybrać odpowiedniego specjalistę do naszego problemu
Wyszukiwarka

Dietetyk a psychodietetyk – jak wybrać odpowiedniego specjalistę do naszego problemu

Dietetyk a psychodietetyk – jak wybrać odpowiedniego specjalistę do naszego problemu

Autor

Podjęcie decyzji o poszukiwaniu profesjonalnego wsparcia to dobry krok ku zmianie na lepsze. Często jednak nie wiemy do kogo tak naprawdę warto zwrócić się po radę. W poniższym artykule podjęto próbę analizy dwóch uzupełniających się profesji: dietetyka i psychodietetyka. Porównano także te zawody pod względem kompetencji w pracy z pacjentem.
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | Dietetyk a psychodietetyk – jak wybrać odpowiedniego specjalistę do naszego problemu

Wiele osób, słysząc słowo „dietetyk”, odczuwa pewien niepokój. Stereotypowo jest to osoba, która ma ocenić nasze odżywianie i narzucić nowe zwyczaje, niekoniecznie w zgodzie z naszymi przyzwyczajeniami i stylem życia. To opinia daleka od prawdy. Dietetycy to znawcy kwestii żywieniowych, których misją jest ustabilizowanie naszego codziennego funkcjonowania w obszarze nawyków związanych z dostarczaniem składników odżywczych organizmowi. Wbrew pozorom, nie są to osoby, których zadaniem jest bezcelowa krytyka. Dobry dietetyk wskaże źródła problemu z regulacją masy ciała czy kierunek zmian nawyków żywieniowych Nie będzie oceniać przy tym ani wyglądu pacjenta, ani jego dotychczasowych przyzwyczajeń.

Do dietetyka warto wybrać się, gdy:

  • masz problem z podjadaniem i myślisz, że jest to problem „w Twojej głowie”, ale jednocześnie wiesz, że nie odżywiasz się prawidłowo;
  • wypróbowane zostały przez Ciebie już wszystkie „diety-cud”, ale ich efekty były równie cudowne, co krótkoterminowe;
  • zdiagnozowano u Ciebie chorobę, która wymaga wprowadzenia modyfikacji diety.

W ten sposób można poprawić jakość swojego życia, którego kluczowym elementem jest przecież prawidłowe odżywianie.

Psychodietetyk to osoba, która posiada elementy wiedzy z zakresu zarówno dietetyki, jak i psychologii. Nie jest jednak reprezentantem obydwu tych zawodów (chyba, że ukończyła studia uprawniające do wykonywania obu tych zawodów). Warto więc sprawdzić czy dana osoba jest dietetykiem i psychodietetykiem, czy może ukończyła psychologię, a następnie rozszerzyła swój zakres kompetencji o psychodietetykę. Dietetyk-psychodietetyk jest świetnym znawcą kwestii żywieniowych, a także zagadnień związanych z motywacją, wsparciem oraz wprowadzaniem nowych nawyków. Jednak nie jest to raczej ekspert od kwestii poważniejszych zaburzeń zdrowia psychicznego i nie podejmuje się rozmowy na temat trudnych sytuacji życiowych. Natomiast psycholog-psychodietetyk świetnie rozumie sferę psychiki , ale ma mniejszą wiedzę na temat m.in. żywienia klinicznego.

Do psychodietetyka warto wybrać się, gdy:

  • teoretycznie wszystko jest w porządku, ale w dalszym ciągu czujesz chęć do podjadania;
  • obawiasz się, że kwestie odżywiania przejęły nad Tobą kontrolę;
  • zajadasz problemy pod wpływem stresu lub nagradzasz się jedzeniem.

Warto podkreślić, że psychodietetyk nie musi prowadzić wyspecjalizowanej, długoterminowej terapii zaburzeń odżywiania i może wskazać, by udać się w tym celu do psychoterapeuty z wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu procesu terapeutycznego określonych zaburzeń.

Dietetycy i psychodietetycy wspierają się i wymieniają doświadczeniami, by odpowiednio wspomagać osoby, które się do nich zgłaszają. Warto zatem korzystać z wiedzy specjalistów obu dziedzin, by uzyskać pełen obraz swojej sytuacji żywieniowej i osiągnąć jak najlepsze efekty.

Piśmiennictwo:

  1. Brytek-Matera A.: Psychodietetyka. PZWL,Warszawa, 2020.
  2. Ciccarelli S.K., White J.N., Domachowski W.(red.): Psychologia. Dom Wydawniczy Rebis, Poznań, 2019.
  3. Ogden J.: Psychologia odżywiania się. Od zdrowych do zaburzonych zachowań żywieniowych. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków, 2011.
  4. Spikmans F. J., Brug J., Doven M. M., Kruizenga H. M., Hofsteenge G. H., van Bokhorst-van der Schueren M. A. Why do diabetic patients not attend appointments with their dietitian?J. Hum. Nutr. Diet. 2003; 16(3): 151–158. doi:1046/j.1365-277x.2003.00435.x.

0 komentarzy