Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | Dieta w trakcie laktacji - zalecenia żywieniowe
Wyszukiwarka
Home 9 Ciąża i macierzyństwo 9 Karmienie 9 Dieta w trakcie laktacji – zalecenia żywieniowe

Dieta w trakcie laktacji – zalecenia żywieniowe

Autor

Karmienie piersią niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla dziecka, jak i matki. Mleko kobiece stanowi wystarczające źródło energii, składników odżywczych, mineralnych i witamin w okresie pierwszych 6 miesięcy życia niemowląt. Wyjątek stanowi witamina D, która podlega codziennej suplementacji oraz witamina K, którą jednorazowo podaje się zaraz po urodzeniu. Dieta dziecka oparta na mleku kobiecym przyczynia się do zmniejszania ryzyka wystąpienia wielu dolegliwości zdrowotnych zarówno w okresie niemowlęcym, jak i w późniejszym życiu.
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | Dieta w trakcie laktacji - zalecenia żywieniowe

Dieta kobiety karmiącej piersią powinna opierać się na zasadach zdrowego żywienia i jednocześnie uwzględniać zwiększone zapotrzebowanie na energię, białko, węglowodany, wapń i inne składniki pokarmowe. W okresie laktacji dzienne zapotrzebowanie energetyczne zwiększa się o 670 kcal w trakcie pierwszych 6 miesięcy w przypadku karmienia jednego dziecka (z czego 505 kcal powinno pochodzić z diety, a 165 kcal z zapasów tkanki tłuszczowej z okresu ciąży). Wraz ze wzrostem energetyczności zwiększa się zawartość poszczególnych makroskładników w diecie (białka, tłuszczów, węglowodanów). W późniejszym czasie zapotrzebowanie na energię ulega zmniejszeniu i uwarunkowane jest liczbą oraz długością karmień w ciągu doby. 

Wybrane zalecenia dietetyczne w laktacji: 

  1. Spożywaj posiłki regularnie, co około 3-4 godziny, a ostatni najpóźniej 2-3 godziny przed snem. Nie pomijaj śniadań.
  2. Komponuj posiłki w sposób przedstawiony na Talerzu Zdrowego Żywienia. Staraj się, aby około połowę talerza zajmowały warzywa i owoce, które są źródłem błonnika pokarmowego, witamin oraz składników o działaniu antyoksydacyjnym. Łącznie ich dzienna podaż powinna wynosić min. 400 g (z zachowaniem proporcji ¾ warzywa i ¼ owoce). Różnorodne warzywa jedz jak najczęściej, najlepiej surowe lub gotowane al dente (z zachowaniem lekkiej twardości).
  3. Dbaj o regularne nawadnianie organizmu pijąc małymi porcjami przez cały dzień. W okresie laktacji dzienne zapotrzebowanie na płyny zwiększa się średnio o 700 ml w stosunku do ilości sprzed ciąży. Postaraj się wypijać szklankę płynu na 1-2 godziny przed karmieniem. Wybieraj głównie wodę. Napoje słodzone zastąp płynami bez dodatku cukru, a także lekkimi naparami z herbat i ziół.
  4. Ogranicz spożycie produktów zawierających kofeinę, tj. kawy, herbaty, czekolady, napojów energetyzujących i napojów typu cola. Unikaj spożywania kawy i mocnej herbaty, zwłaszcza na 1-2 godzin przed karmieniem, ponieważ kofeina przenika do mleka i może negatywnie wpływać na dziecko. Metabolizm kofeiny u niemowląt przebiega znacznie wolniej niż u osób dorosłych, a jej obecność w organizmie dziecka może powodować nadpobudliwość i problemy z zasypianiem. Bezpieczne wydaje się spożywanie produktów zawierających kofeinę bezpośrednio po karmieniu piersią. Zaleca się, aby dzienna podaż kofeiny ze wszystkich źródeł nie przekraczała 200-300 mg u kobiet karmiących (odpowiada to około 2–3 porcjom kawy lub co najmniej 6 porcjom herbaty).
  5. Nie stosuj nieuzasadnionych eliminacji dietetycznych. Nie ma wystarczających dowodów, aby produkty o wysokim potencjale alergizującym w diecie matki karmiącej zwiększały ryzyko wystąpienia alergii u dzieci. Unikanie ich spożywania nie przynosi jakichkolwiek korzyści.
  6. Dbaj o różnorodność spożywanych produktów. Substancje smakowo-zapachowe z żywności przechodzą do mleka, co przyczynia się do poznawania przez dziecko odmiennych smaków i w przyszłości może wiązać się z większą chęcią i otwartością na poznawanie różnych produktów.
  7. W laktacji rekomenduje się suplementację niektórych składników odżywczych, m.in. witaminy D, jodu i kwasu DHA (kwas dokozaheksaenowy z grupy kwasów tłuszczowych omega-3). W przypadku stosowania diety eliminacyjnej (np. wegetariańskiej) wymagana może być dodatkowa suplementacja. Nie zaleca się rutynowego stosowania preparatów multiwitaminowych. Suplementację wybranych składników pokarmowych powinien zalecić lekarz prowadzący.

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz bezpłatny poradnik dietetyczny przygotowany przez ekspertów Centrum Dietetycznego Online. Znajdziesz w nim zalecenia żywieniowe, listę produktów zalecanych i przeciwskazanych w diecie oraz przykładowy jadłospis zalecany w laktacji.

Materiały do pobrania:
Laktacja – zalecenia dietetyczne

0 komentarzy

Inne nowości z kategorii Ciąża i macierzyństwo: