Niepokojący wzrost
Mimo rosnącego trendu na stosowanie diet i dbanie o sylwetkę, obserwujemy niepokojący wzrost odsetka osób zmagających się z problemem nadmiernej masy ciała w Polsce.
Zgodnie ze statystykami opublikowanymi w 2021 roku przez Główny Urząd Statystyczny, nadmierną masę ciała (nadwagę lub otyłość) w 2019 roku miało 57% dorosłych mieszkańców Polski, podczas gdy w 2014 roku nieco ponad 53%.
W ciągu tych lat populacja dorosłych mężczyzn z nadwagą lub otyłością wzrosła o 3%. W 2019 roku dwóch na trzech (65%) mężczyzn miało nadmierną masę ciała (blisko 46% miało nadwagę, a niecałe 20% otyłość).
Populacja dorosłych kobiet z nadwagą lub otyłością w 2019 roku także zwiększyła się o ponad 3 % w porównaniu z 2014 rokiem. Niemal co druga kobieta (49%) miała nadmierną masę ciała (ponad 31% miało nadwagę, a niemal 18% – otyłość).
Może to wskazywać na niewystarczającą świadomość zdrowotną prowadzącą do stosowania zbyt radykalnego podejścia do zmiany stylu życia, które ostatecznie nie przynosi oczekiwanych korzyści zdrowotnych. Stosowanie gotowych jadłospisów bez edukacji żywieniowej, pomijanie aspektu spontanicznego ruchu, dbałości o zdrowie psychiczne oraz sen i odpoczynek, nie prowadzi do trwałej zmiany stylu życia. W związku z tym podstawą pracy ekspertów NCEŻ jest podejście łączące wiedzę oraz doświadczenie specjalistów z różnych dziedzin.
Rozwiewamy mity
W jednym z rozdziałów eksperci obalają powszechnie powielane mity związane z dietą. Mity żywieniowe często przyczyniają się do stosowania nieprawidłowych nawyków żywieniowych, które uniemożliwiają realizowanie założonych celów. W e-booku zostały zebrane te najpopularniejsze, z którymi na co dzień przychodzą do nas pacjenci. Zostały one opatrzone adekwatnym wyjaśnieniem popartym badaniami naukowymi.
Małymi krokami do zdrowia
Twórcy e-booka podkreślają wagę metody małych kroków, której głównym założeniem jest stopniowa zmiana nawyków, co chroni przed głównymi czynnikami powodującymi porzucenie zmiany stylu życia – stresem, wypaleniem oraz poczuciem porażki.
Zachęcamy do pobrania bezpłatnego e-booka „Nadwaga i otyłość. Małymi krokami do zdrowia” przygotowanego przez ekspertów NCEŻ
Bibliografia:
1. Stan zdrowia ludności Polski w 2019 (na podstawie wyników Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia – EHIS 2019 r.) [online]. GUS, Warszawa 2021. [dostęp: 18.12.2022]. Dostępny w: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/zdrowie/zdrowie/stan-zdrowia-ludnosci-polski-w-2019-r-,6,7.html#
0 komentarzy