Jak stosować normy żywienia w praktyce?
Normy żywienia określają, ile energii i składników odżywczych potrzebuje nasz organizm, żeby zachować zdrowie. Korzystają z nich najczęściej osoby zawodowo zajmujące się żywieniem. Chcieliśmy jednak, żeby każdy zainteresowany mógł z nich skorzystać w praktyce. Dlatego nasi eksperci opracowali broszury, które w przystępny sposób omawiają zagadnienia związane z zapotrzebowaniem organizmu na energię, białko, tłuszcze i węglowodany. Lektura tych broszur pomoże Ci dowiedzieć się, jakie ilości energii i wspomnianych składników powinny znaleźć się w Twojej diecie oraz jakie produkty i potrawy należy spożywać, żeby pokryć zapotrzebowanie organizmu.
Czy wiesz, ile energii potrzebujesz z pożywienia?
Z broszury „Czy wiesz, ile energii potrzebujesz z pożywienia?” dowiesz się, od czego zależy zapotrzebowanie organizmu na energię, jakie są jej źródła w pożywieniu. Informacje zawarte w broszurze pomogą Ci sprawdzić, ile energii spożywasz i czy odpowiada to zapotrzebowaniu Twojego organizmu. Poznasz wartość energetyczną różnych produktów i potraw. Znajdziesz wskazówki, jak zmodyfikować posiłek w zależności od zapotrzebowania na energię, jakie produkty najlepiej jest wybierać. Produkty z tej samej grupy, o zbliżonej wartości energetycznej mogą znacząco się różnić pod względem zawartości poszczególnych składników.
Czy wiesz, ile potrzebujesz białka?
Broszura „Czy wiesz, ile potrzebujesz białka?” odpowie na pytanie, od czego zależy zapotrzebowanie na ten składnik i jak wyliczyć, ile białka potrzebuje Twój organizm. Poznasz najważniejsze źródła białka w żywności. Dowiesz się, czy w czasie choroby należy spożywać więcej białka, na co powinni zwracać uwagę sportowcy, a na co wegetarianie.
Czy wiesz, ile potrzebujesz tłuszczów?
Broszura „Czy wiesz, ile potrzebujesz tłuszczów?” wskaże, jakie jest zapotrzebowanie na ten składnik w różnych okresach życia, jak ocenić ilość spożywanego tłuszczu. Dowiesz się więcej o różnych rodzajach kwasów tłuszczowych i ich wpływie na zdrowie. Dlaczego warto zadbać, żeby w diecie znalazły się odpowiednie ilości kwasów omega-3, a unikać należy tzw. tłuszczów trans? Tłuszcze zawarte są w różnych produktach, część z nich zawiera tłuszcze niewidoczne. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać.
Czy wiesz, ile potrzebujesz węglowodanów?
Jakie jest zapotrzebowanie na węglowodany i jakie powinny być ich źródła w diecie wskaże broszura „Czy wiesz, ile potrzebujesz węglowodanów?”. Wyjaśni, co oznacza pojęcie „indeks glikemiczny” i „ładunek glikemiczny”. Pokaże, jak sprawdzić, ile węglowodanów spożywamy. Znajdziesz w niej praktyczne zalecenia, jak pokryć zapotrzebowanie organizmu na węglowodany i jakie produkty należy wybierać. Węglowodany to również cukry proste. Warto wiedzieć w jakich produktach się znajdują i jak ograniczyć ich spożycie.
Suplementy diety – czy potrzebujesz?
Z pokryciem zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze wiąże się pytanie, czy ich źródłem mogą być suplementy diety. Pomoże na nie odpowiedzieć broszura „Suplementy diety – czy potrzebujesz?”. Dowiesz się z niej, jakie produkty zaliczamy do suplementów diety i jak je odróżnić od leków. Informacje w niej zawarte wyjaśnią, czy suplementy są bezpieczne, na co zwracać uwagę czytając etykiety oraz kto może potrzebować suplementów. Czy warto sięgnąć po nie przy odchudzaniu, czy pomagają zapobiegać nowotworom oraz chorobom sercowo-naczyniowym? Jakie są wskazania do stosowania suplementów przez wybrane grupy osób – kobiety w ciąży, w okresie karmienia piersią, dzieci, osoby starsze czy osoby odznaczające się większą aktywnością fizyczną? Autorzy broszury podkreślają potrzebę konsultacji z lekarzem lub dietetykiem przy podejmowaniu decyzji o suplementacji.
Dzięki finansowaniu ze środków Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, broszury dla każdego są dostępne bezpłatnie. Zachęcamy, żeby z tego skorzystać i zapoznać się z ich treścią. Zawarte w nich zalecenia pomogą stosować dietę, która będzie zgodna z zapotrzebowaniem organizmu.
Zapoznaj się z treścią broszur:
Czy wiesz, ile energii potrzebujesz z pożywienia?
Czy wiesz, ile potrzebujesz białka?
Czy wiesz, ile potrzebujesz tłuszczów?
0 komentarzy