Guo wraz z zespołem dokonał wnikliwej analizy badań dotyczących zależności między spożyciem jabłek i gruszek, a ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2. W swoich badaniach wykorzystali oni metaanalizę, która uznawana jest za jeden z najbardziej wiarygodnych dowodów naukowych, ponieważ umożliwia porównanie wielu różnych badań i wyciągnięcie jednego wniosku. Badacze zestawili wyniki dotychczasowych badań i zauważyli, że regularne spożycie jabłek i gruszek zmniejszało ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 nawet o 18%. Uważa się, że ten ochronny mechanizm związany jest z zawartymi w jabłkach i gruszkach polifenolami (przeciwutleniaczami). Dzięki nim spożycie jabłek i gruszek może przyczyniać się do hamowania procesów zapalnych w naszym organizmie, a to zapobiega rozwojowi wielu chorób, w tym cukrzycy typu 2.
Co więcej, kluczowe znaczenie ma ile porcji jabłek i gruszek spożywamy w tygodniu. Wykazano, że regularne spożycie jednej porcji jabłek lub gruszek tygodniowo zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 o około 3%, ale jeśli spożyjemy dwie porcje tych owoców tygodniowo ryzyko to zmniejsza się o 8%. Przy trzech porcjach jest to około 12%, a dla czterech – 15%. Jeśli sięgamy po pięć porcji jabłek lub gruszek w ciągu tygodnia to ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 zmniejsza się aż o 19% w porównaniu do osób, które nie jedzą tych owoców wcale. Kluczowe znaczenie ma określenie czym jest porcja jabłek lub gruszek. Jedno małe jabłko to jedna porcja. Podobnie jest z gruszkami. A zatem, nie są to duże objętości.
Ponadto, w badaniu Dange i Deshpande wykazano, że regularne spożycie jednego jabłka na tydzień przez jeden miesiąc pozytywnie wypływało na wyrównanie stężenia glukozy na czczo, zmniejszało cholesterol całkowity, ale także cholesterol LDL i trójgliceryd, a także znacznie zwiększyło cholesterol HDL. Dodatkowo podkreślmy, że jabłka i gruszki bogate są w błonnik, zwłaszcza błonnik rozpuszczalny – pektyny. To właśnie pektyny powodują spowolnienie opróżniania żołądka i wpływają na zmniejszenie hiperinsulinemii (zbyt wysokie stężenie insuliny we krwi). A zatem sięgajmy po jabłka i gruszki jeśli mamy wysoki cholesterol lub problemy z glukozą.
Pamiętajmy jednak, aby jeść jabłka ze skórką. Eberhardt i współpracownicy wykazali, że spożywanie jabłek ze skórką może nawet mieć większe właściwości przeciwutleniające niż sama witamina C. Badacze podkreślili, że 1 gram jabłka ze skórką ma tyle samo właściwości przeciwutleniających ile 1,5 g witaminy C. Przed jedzeniem dokładnie umyjmy skórkę.
Podsumowując, jabłka i gruszki mają wiele korzyści zdrowotnych. Korzystajmy z różnorodności odmian jabłek i gruszek. Włączmy te owoce do naszej codziennej diety. Pamiętajmy, że zgodnie z rekomendacjami powinniśmy spożywać pięć porcji warzyw i owoców każdego dnia. Zaleca się spożycie większej ilości warzyw niż owoców. Niech jedną z tych porcji będzie jabłko lub gruszka.
Źródła:
- Guo XF, Yang B, Tang J, Jiang JJ, Li D. Apple and pear consumption and type 2 diabetes mellitus risk: a meta-analysis of prospective cohort studies. Food Funct. 2017;8(3):927‐934. doi:10.1039/c6fo01378c
- N. Dange and K. Deshpande, Effect of apple on fast blood sugar and plasma lipids levels in type II diabetes,
- Int. J. Pharma Bio. Sci., 2013, 4, 511–517.
- M. V. Eberhardt, C. Y. Lee and R. H. Liu, Nutrition: antioxidant activity of fresh apples, Nature, 2000, 405, 903– 904.
- M. Chandalia, A. Garg, D. Lutjohann, K. von Bergmann, S. M. Grundy and L. J. Brinkley, Beneficial effects of high dietary fiber intake in patients with type 2 diabetes mellitus, N. Engl. J. Med., 2000, 342, 1392–1398.
0 komentarzy