Stosowanie substancji dodatkowych w żywności jest uregulowane rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 w sprawie dodatków do żywności (Dz. U. L 354 z 31.12.2008). W rozporządzeniu żywność jest podzielona na odpowiednie kategorie (utworzono 18 kategorii środków spożywczych oraz kategorię „0” obejmującą dodatki dozwolone do wszystkich kategoriach żywności). W rozporządzeniu podano warunki stosowania substancji dodatkowych w poszczególnych kategoriach żywności.
Substancje słodzące
W rozporządzeniu (WE) nr 1333/2008 do niektórych kategorii żywności dopuszczone jest stosowanie substancji słodzących. Zgodnie z definicją podaną
w rozporządzeniu, „substancje słodzące” to substancje stosowane do nadania środkom spożywczym słodkiego smaku lub stosowane w słodzikach stołowych.
Substancje słodzące pod względem technologicznym można podzielić na dwie grupy:
1. Substancje słodzące o niewielkiej sile słodzenia (ang. bulk sweeteners) – poliole
Są to wielowodorotlenowe alkohole cukrowe otrzymywane na drodze redukcji cukrów w temperaturze 100-200 °C pod ciśnieniem 40-50 atm.i uwodornienia.
Do tej grupy należą:
– sorbitole E 420 (sorbitol i syrop sorbitolowy)
– mannitol E 421 – izomalt E 953
– maltitole E 965 (maltitol i syrop maltitolowy)
– laktitol E 966
– ksylitol E 967
– erytrytol E 968
Poliole są dopuszczone do określonych kategorii żywności w dawce quantum satis, tj. w dawce zgodnej z dobrą praktyką produkc
2. Intensywne substancje słodzące – o dużej sile słodzenia
Są to produkty pochodzenia syntetycznego, z wyjątkiem taumatyny i glikozydów stewiolowych, które są naturalnego pochodzenia.
Do tej grupy należą:
– acesulfam K E 950
– aspartam E 951
– cyklaminiany E 952 (kwas cyklaminowy i jego sole)
– sacharyny E 954 (sacharyna i jej sole)
– sukraloza E 955
– taumatyna E 957
– neohesperydyna DC E 959
– glikozydy stewiolowe E 960
– neotam E 961
– sól aspartamu i acesulfamu E 962
– adwantam E 969.
Intensywne substancje słodzące są dopuszczone do niektórych kategorii żywności
w określonych dawkach.
Substancje słodzące są dopuszczone zazwyczaj do produktów o obniżonej wartości energetycznej lub bez dodatku cukru. W rozporządzeniu podano definicję żywności o obniżonej wartości energetycznej:
„żywność o obniżonej wartości energetycznej” oznacza żywność, której wartość energetyczna została, w porównaniu do żywności pierwotnej lub do podobnego produktu, obniżona o co najmniej 30 %”.
Zagęstniki, stabilizatory, emulgatory i regulatory kwasowości
Większość zagęstników i stabilizatorów pochodzenia roślinnego, niektóre emulgatory oraz regulatory kwasowości są ujęte w rozporządzeniu nr 1333/2008 na tzw. liście quantum satis (grupa I dodatków). Mogą być one stosowane w żywności w dawkach zgodnych z dobrą praktyką produkcyjną. Ta grupa dodatków obejmuje m.in.:
– kwasy spożywcze: cytrynowy, mlekowy, jabłkowy, askorbinowy, octowy, winowy
oraz ich sole
– niektóre zagęstniki i stabilizatory: np. agar, karagen, guma guar, guma arabska, pektyny,
różne rodzaje celuloz
– niektóre emulgatory: np. lecytyny, mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych oraz ich estry z różnymi kwasami
-niektóre regulatory kwasowości: np. węglany, siarczany, wodorotlenki
-skrobie modyfikowane.
Do żywności są też stosowane emulgatory i stabilizatory, dla których określono dopuszczalne dawki. Substancje te nie są zatem ujęte w grupie I dodatków, lecz w rozporządzeniu oddzielnie podano warunki ich stosowania (do jakiej kategorii żywności jest dopuszczona dana substancja i w jakiej dawce).
Zagęstniki, stabilizatory, emulgatory i regulatory kwasowości są stosowane zazwyczaj w produktach o obniżonej zawartości tłuszczu.