Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | Śniadanie - fakty i mity
Wyszukiwarka

Śniadanie – fakty i mity

Autor

Czy rozpowszechnione przekonania na temat śniadań są zgodne z wiedzą naukową? Dlaczego śniadanie jest ważnym posiłkiem?
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | Śniadanie - fakty i mity
 

Mity

Fakty

Śniadanie nie jest ważnym posiłkiem i nie trzeba go jeść

Śniadanie jest ważnym posiłkiem w ciągu dnia. Na jego spożycie trzeba zaplanować odpowiednią ilość czasu. Dostarcza energii po przerwie nocnej.

Rezygnując ze śniadania chudnie się szybciej

Wykazano, że osoby spożywające regularnie pełnowartościowe śniadania, mają mniejsze skłonności do tycia. Niedostarczenie organizmowi energii na początku dnia powoduje, że organizm spowalnia metabolizm. Brak poczucia głodu w godzinach porannych jest efektem naturalnego nocnego spowolnionego tempa metabolizmu i nie oznacza, że nie trzeba zjeść śniadania. Jeśli z rana ominie się śniadanie, nie przyspieszy się tempa metabolizmu, a odczuwany głód będzie silniejszy. Większa więc jest też szansa, że kolejne posiłki dostarczą organizmowi zbyt wiele kalorii.

Kalorie zjadane rano nie tuczą

To nie kalorie spożyte w ciągu jednego posiłku odpowiadają za tycie, ale ich łączna nadmierna ilość w ciągu dnia. Jeśli rano będzie ich za dużo, to w ciągu dnia ilość kalorii, które można dostarczyć bez obaw, zmniejsza się. Warto więc tak zaplanować śniadanie, aby miało optymalną ilość energii, ponieważ ona też wlicza się do puli energii całego dnia.

 

0 komentarzy