Jedynie stałe zmiany są kluczem do sukcesu
Restrykcyjne, krótkotrwałe diety przynoszą zwykle jedynie chwilowy efekt w postaci redukcji nadprogramowych kilogramów. Jeśli naszym celem jest trwałe zmniejszenie masy ciała, musimy podejść do sprawy chudnięcia z rozwagą i spokojem. Kluczem do sukcesu jest dieta, którą bez szkody dla zdrowia możemy kontynuować całe życie. Chwilowe, nawet najbardziej wyszukane diety zawsze kiedyś się kończą, a wtedy zadowoleni z efektów wracamy do starych nawyków żywieniowych. Gwarantem powodzenia jest więc stała zmiana nieprawidłowych nawyków dietetycznych, które doprowadziły do pojawienia się dodatkowych fałdek.
Pieczywo jest popularnym i powszechnie spożywanym produktem w naszej diecie. Dowiedzmy się, na co zwracać uwagę przy jego wyborze.
Pieczywo kupione w piekarni, w supermarkecie, a może wypiekane w domu?
Jeśli nie mamy czasu, ochoty lub możliwości wypieku domowego chleba, warto zaopatrywać się w sprawdzonych piekarniach. Wybór pieczywa w piekarni można poprzedzić odwiedzeniem jej strony internetowej. Coraz więcej piekarni na swoich stronach umieszcza zdjęcia oferowanych produktów, ich skład i wartość odżywczą. Pieczywo z supermarketów charakteryzuje się zwykle znacznie gorszą jakością i wartością odżywczą. Wypiekane na miejscu, z produktów mrożonych, zawiera mniej witamin i składników mineralnych w porównaniu z tradycyjnym chlebem.
Chleb czy bułka?
Chleb. W bułkach, nawet w kolorze brązowym posypanych ziarenkami, znacznie częściej znajdziemy dodatek cukru i niskiej jakości tłuszczu.
Uwaga:
Cukier w pieczywie może kryć się między innymi pod nazwami takimi jak:
cukier, glukoza, sacharoza, syrop kukurydziany, syrop glukozowo-fruktozowy, karmel.
Biały czy brązowy?
Wartość kaloryczna białego i ciemnego pieczywa jest zbliżona – nie jest to zatem argument przemawiający na korzyść jednego z nich. Z uwagi na niższy stopień przetworzenia brązowy chleb (taki, który swojej barwy nie zawdzięcza obecności barwników) jest znacznie bogatszy w witaminy, składniki mineralne i błonnik pokarmowy. Warto pamiętać, że niezależnie od swojej masy ciała warto wybierać ciemny chleb.
Uwaga:
Brązowe pieczywo jest bardziej ciężkostrawne niż białe.
W przypadku występowania dolegliwości ze strony układu pokarmowego, pozostaje nam
spożywanie białego chleba (najlepiej lekko czerstwego) lub pieczywa graham.
Na drożdżach czy na zakwasie?
Pieczywo na zakwasie charakteryzuje się wyższą wartością odżywczą i niższym indeksem glikemicznym niż biały chleb oraz korzystnie wpływa na mikroflorę przewodu pokarmowego.
Na przestrzeni ostatnich lat spożycie pieczywa w Polsce maleje. Jednocześnie obserwuje się wzrost liczby osób z nadmierną masą ciała. Zatem wszelkie diety wykluczające spożycie wyrobów piekarniczych nie wydają się być zasadne.
Tabele składu i wartości odżywczej żywności, Kunachowicz i inni, PZWL, 2018
0 komentarzy