DoC musi być wydana przez producenta lub pierwszego importera określonego wyrobu do Unii. W przypadku producentów z państw trzecich deklaracje muszą być sporządzane przez przedsiębiorców prowadzących działalność na terenie Unii. Mogą oni korzystać z oświadczeń producentów z państw trzecich o ile będą one spełniały wymogi formalne przepisów unijnych. Deklaracje muszą być uaktualniane w przypadku zmiany przepisów, pojawienia się nowych istotnych danych naukowych lub też w sytuacji znaczących zmian w składzie, lub procesie produkcji wyrobu, które mogą skutkować np. zmianą poziomu migracji.
Deklaracje zgodności są wymagane na wszystkich etapach wprowadzania do obrotu materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością z wyjątkiem sprzedaży detalicznej.
Niezależnie od DoC producent lub dystrybutor określonego wyrobu powinien dysponować dokumentacją potwierdzającą wykonane badania wraz z dokumentacją dotyczącą migracji globalnej i specyficznej lub dowodów z obliczeń matematycznych dotyczących tej migracji. Dokumentację uzupełniającą powinny stanowić specyfikacje substancji wykorzystywanych do produkcji określonego wyrobu oraz wszelkie inne informacje jakie były podstawą do uznania wyrobu za bezpieczny – zgodnie jego przeznaczeniem i sposobem użycia.
Pisemna deklaracja zgodności, w przypadku materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych (zgodnie z załącznikiem IV do rozporządzenia 10/2011) musi zawierać następujące informacje:
- datę deklaracji, nazwę oraz adres producenta lub dystrybutora, wydającego deklarację zgodności (podmiot unijny);
- nazwę i adres producenta lub dystrybutora, który wytwarza czy przywozi materiały, wyroby, produkty z pośrednich etapów lub substancje wyjściowe przeznaczone do wytwarzania tych materiałów i wyrobów;
- dane identyfikujące materiały, wyroby, produkty pochodzące z pośrednich etapów lub substancje przeznaczone do wytwarzania tych materiałów i wyrobów (m.in. nazwa handlowa, nazwa chemiczna, numer CAS substancji, identyfikacja partii, numer wyrobu);
- potwierdzenie, że materiały, wyroby lub substancje wyjściowe spełniają wymogi określone w rozporządzeniu 10/2011, rozporządzeniu 1935/2004 i rozporządzeniu 2023/2006;
- informacje o substancjach lub produktach ich rozpadu, które umożliwią podmiotom działającym na dalszych etapach zapewnienie zgodności produktów finalnych z konkretnymi ograniczeniami lub szczególnymi przepisami prawa;
- odpowiednie informacje dotyczące substancji podlegających ograniczeniom w żywności;
- wymagania dotyczące wykorzystania materiału lub wyrobu, takie jak:
- rodzaj lub rodzaje żywności, z jaką dany materiał lub wyrób może mieć kontakt;
- dozwolone procesy obróbki (w tym ważne parametry, jak np. temperatura) oraz możliwy czas przechowywania danej żywnością w bezpośrednim kontakcie z opakowaniem;
- stosunek powierzchni kontaktu z żywnością do objętości, stosowany do stwierdzenia zgodności materiału lub wyrobu
8. w przypadku opakowań wielowarstwowych, w których zastosowano barierę funkcjonalną, wymagane jest również potwierdzenie zgodności z wymogami rozporządzenia nr 10/2011.
Deklaracja zgodności o analogicznej treści jest obowiązkowa także w przypadku aktywnych i inteligentnych materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, o czym stanowią art. 12 i Załącznik II do rozporządzenia 450/2009.
- Rozporządzenie Komisji (UE) nr 10/2011 z dnia 14 stycznia 2011 r. w sprawie materiałów i wyrobów z tworzyw sztucznych przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
- Rozporządzenie Komisji (WE) NR 450/2009 z dnia 29 maja 2009 r. w sprawie aktywnych i inteligentnych materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.