Dział
Alergie i nietolerancje pokarmowe
W tej sekcji znajdziesz wskazówki dotyczące żywienia osób z alergią i nietolerancją pokarmową.
Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten
Przewlekłe problemy żołądkowo-jelitowe takie jak zaparcia, biegunki, wzdęcia, zmiany skórne są często powodem do rozważań nad wprowadzeniem diety bezglutenowej. Jej główne zastosowanie kojarzone jest z celiakią, nazywaną glutenozależną chorobą trzewną.
Celiakia i dieta bezglutenowa – organizacja bezpiecznej kuchni
Celiakia jest chorobą wymagającą rygorystycznej eliminacji glutenu. Zorganizowanie kuchni bezpiecznej dla osoby z celiakią ma umożliwić przygotowywanie posiłków całkowicie bezglutenowych. Usunięcie wszystkich produktów zawierających gluten jest najlepszym rozwiązaniem, często jednak niemożliwym ze względu na obecność w domu osób zdrowych, które gluten spożywają. Jak zatem przygotować swoją kuchnię, aby uniknąć zanieczyszczenia posiłków glutenem?
Dieta bezglutenowa – zalecenia żywieniowe
Dieta bezglutenowa zakłada eliminację glutenu, czyli mieszaniny białek roślinnych występujących w ziarnach zbóż, tj. pszenicy, jęczmieniu i życie. Gluten może występować w produktach przetworzonych, np. proszku do pieczenia lub wędlinach. Z tego powodu prawidłowe stosowanie diety bezglutenowej wymaga starannego czytania etykiet i składów produktów, w niektórych przypadkach również zmienionej organizacji kuchni.
Co warto wiedzieć o nietolerancji fruktozy?
Do gabinetów gastrologicznych i dietetycznych coraz częściej zgłaszają się pacjenci skarżący się na nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu trawiennego, takie jak biegunki, wzdęcia, czy bóle brzucha. Oprócz kłopotliwych przypadłości ze strony przewodu pokarmowego, towarzyszy temu często dyskomfort psychiczny i problem z tym co jeść, aby nie nasilić ww. problemów. Jedną z przyczyn tych objawów może być nietolerancja fruktozy. Z tego artykułu dowiesz się czym jest nietolerancja fruktozy i poznasz wskazówki jak odżywiać się przy zaburzeniu wchłaniania tego najsłodszego z węglowodanów.
DIETA ANTYHISTAMINOWA – Czy histamina może szkodzić?
Wśród wielu diet stosowanych w celu poprawy samopoczucia i zdrowia, zwłaszcza w przypadku chorób autoimmunologicznych czy związanych ze stanem zapalnym, popularność zyskuje tzw. dieta antyhistaminowa. Jeśli zastanawiasz się czy to kolejna dieta cud – koniecznie przeczytaj poniższy artykuł, z którego dowiesz się na czym ona polega i czy jej stosowanie faktycznie może pomóc w niektórych sytuacjach.
Dieta bezmleczna u dzieci – białko, wapń i witamina D
Mleko i produkty mleczne stanowią dla dziecka źródło wielu ważnych składników, m.in. pełnowartościowego białka, wapnia, witaminy D, witaminy A oraz niektórych witamin z grupy B. Eliminacja tej grupy produktów z diety dziecka bez zastosowania odpowiednich zamienników prowadzi do niedoborów pokarmowych i zwiększa ryzyko zaburzeń wzrastania. Dlatego ważne jest, by stosować odpowiednie substytuty pokarmowe, które zastąpią eliminowane produkty w dostarczaniu kluczowych dla nich składników pokarmowych. Optymalnie, dziecko będące na diecie bezmlecznej powinno być pod opieką dietetyka.
Jaka dieta w celiakii? Zalecenia i jadłospis do pobrania
Celiakia, znana również jako choroba trzewna, jest trwającą przez całe życie nietolerancją glutenu – białka obecnego w niektórych zbożach.
Wiosenne alergie na pyłki drzew i żywność – reakcje krzyżowe
Wiosna to ciężki okres dla alergików, zwłaszcza tych uczulonych na alergeny pyłków drzew. Uporczywy katar, łzawienie oczu, kaszel, zwłaszcza w nocy, to najczęstsze objawy. W Polsce główną przyczyną wiosennych problemów z układem oddechowym, zapaleniem spojówek są alergeny pyłku brzozy i spokrewnione z nią alergeny pyłku leszczyny i olszy.
Czym zastąpić mleko w diecie przy nietolerancji laktozy?
Nietolerancja laktozy dotyczy 1,5% niemowląt i dzieci oraz 20-25% dorosłych. Coraz cześciej szukamy produktów mogących zastąpić mleko krowie i jego przetwory. Producenci żywności wychodzą nam naprzeciw i produkują mleko i nabiał bez laktozy oraz roślinne zamienniki mleka. Pojawiły się również suplementy z laktazą ułatwiającą trawienie nabiału. Z dietetycznego punktu widzenia nie jest to rozwiązanie problemu, dlatego warto zapoznać się z asortymentem napojów roślinnych oraz przyjrzeć się bliżej roślinnym źródłom wapnia.
Izomery trans a choroby alergiczne
Wysokie pobranie izomerów trans kwasów tłuszczowych (ang. trans fatty acids, TFA) z dietą może prowadzić do wzrostu ryzyka rozwoju chorób alergicznych, w tym astmy, atopowego zapalenia skóry oraz alergicznego nieżytu nosa. Z tego względu istnieje konieczność ograniczania ich spożycia, szczególnie przez kobiety w ciąży, matki karmiące i dzieci (tzw. grupy wrażliwe).