Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej – czym jest?

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej – czym jest?

Działalność Instytutu Żywności i Żywienia, która liczy już ponad 50 lat, obejmuje zakres zadań i projektów w obszarze zdrowia publicznego. IŻŻ odpowiada za opracowywanie i publikowanie norm żywienia dla populacji polskiej oraz tabel składu i wartości odżywczej produktów. Dzięki zaangażowaniu specjalistów, organizacji wielu konferencji naukowych, stałej współpracy z instytucjami w kraju i za granicą, profesjonalnemu zapleczu laboratoryjnemu, Instytut stanowi ważną przestrzeń do prowadzenia konsultacji na tematy związane z żywnością, żywieniem i zdrowiem publicznym. Jest wiarygodnym, niezależnym i obiektywnym źródłem informacji.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej zrodziło się z potrzeby szerzenia wiedzy w zakresie żywienia i zdrowego stylu życia, pozytywnej zmiany postaw i nawyków żywieniowych, a w konsekwencji poprawy stanu zdrowia Polaków. Bazując na działalności IŻŻ oraz czerpiąc z doświadczenia i nowoczesnych narzędzi, wypracowanych w dotychczas realizowanych programach, NCEŻ staje się wiarygodnym, sprawdzonym i przede wszystkim łatwo dostępnym źródłem wiedzy dla każdego Polaka. Każdy zainteresowany poprawą stanu swojego zdrowia i jakości życia, ma dostęp do wyników najnowszych badań prowadzonych przez IŻŻ, szeregu artykułów edukacyjnych i materiałów video. Zawsze też może skorzystać z profesjonalnego doradztwa doświadczonych ekspertów związanych z Instytutem.

Dlaczego warto korzystać z porad fizjoterapeuty online

Dlaczego warto korzystać z porad fizjoterapeuty online

Kto może skorzystać z konsultacji fizjoterapeutycznych?

Konsultacje są w szczególności przeznaczone dla osób, które:

 • odczuwają dolegliwości bólowe stawów, mięśni lub kości. Ból kręgosłupa, bioder i kolan jest jednym z problemów, którego wielu z nas doświadcza na co dzień. Gdy nie jest on nasilony na tyle, że uniemożliwia nam funkcjonowanie, często nie podejmujemy żadnych działań w celu pozbycia się go. Tymczasem często wprowadzenie niewielkich zmian w swoim codziennym funkcjonowaniu może całkowicie wyeliminować odczuwane przez nas dolegliwości. Podczas konsultacji możemy dowiedzieć się co zrobić, aby profilaktyka bólu była efektywna, a także jak zachować się, gdy ból wystąpi.
 • doświadczyły różnego rodzaju urazów. Niemal każda osoba w swoim życiu doświadczyła mniejszych lub większych urazów. Mogą to być różnego rodzaju złamania, naciągnięcia, naderwania, skręcenia i wiele innych. W takim przypadku konsultacja fizjoterapeutyczna może przyspieszyć proces leczenia, a także umożliwić powrót do pełni sprawności i profilaktykę podobnych zdarzeń w przyszłości.
 • cierpią na różne choroby i chcą się upewnić jaka aktywność fizyczna będzie dla nich odpowiednia. W przypadku niektórych schorzeń, w szczególności tych, dotyczących układu krążenia, takich jak niewydolność serca, przebyty zawał i wiele innych, pacjenci obawiają się, że wysiłek może im jeszcze bardziej zaszkodzić. Tymczasem to właśnie brak aktywności jest czynnikiem, który predysponuje do szybkiego pogarszania się stanu zdrowia. Na konsultacji możemy dowiedzieć się w jaki sposób dbać o swoje zdrowie i formę fizyczną, a jednocześnie robić to w sposób, który jest bezpieczny, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia.
 • trenują jakiś sport i chcą robić to w bezpieczny sposób. Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na podejmowanie różnych aktywności na poziomie amatorskim. Choć jest to bardzo pozytywne zjawisko, to jednak pewnym zagrożeniem jest fakt, że treningi te są często wykonywane bez nadzoru trenera, który posiada odpowiednią wiedzę. To może prowadzić do powstanie różnego rodzaju przeciążeń i kontuzji. Jeżeli więc sami znajdujemy się w takiej sytuacji, to na konsultacji możemy dowiedzieć się na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby ćwiczyć w sposób prawidłowy, a także o jakie ćwiczenia uzupełnić swój trening, aby odpowiednio zapobiegać kontuzjom.
 • cierpią na choroby, które ograniczają ich sprawność. Niektóre schorzenia znacząco obniżają nasze możliwości fizyczne. Choć w niektórych przypadkach jest to nieuniknione, to jednak możemy znacząco zmniejszyć deficyty, jeżeli odpowiednio wcześniej podejmiemy odpowiednie kroki. W przypadku zdiagnozowania takich chorób jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona i wiele innych, warto od razu zgłosić się na konsultacje, dzięki czemu dowiemy się, jakie aktywności należy podjąć, aby spowolnić ich rozwój.
 • chcą skonsultować rzeczy, które nie są wymienione powyżej. Fizjoterapia jest dziedziną bardzo szeroką i obejmuje wiele różnych zagadnień, które mogą nie być wymienione w powyższych punktach. Dlatego też, jeżeli posiadamy inne wątpliwości, które chcielibyśmy wyjaśnić z fizjoterapeutą, to konsultacja jest świetną okazją aby to zrobić.

Dlaczego warto skorzystać?

 • Wiarygodne informacje

Konsultacje udzielane są przez fizjoterapeutów posiadających Prawo do Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty nadane przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że są to osoby, które posiadają odpowiednią wiedzę, a ich porady będą adekwatne do Twojej sytuacji i Twojego stanu zdrowia.

 • Indywidualne podejście

Indywidualna konsultacja pozwoli ustalić jakie działania powinieneś podjąć, dostosowując je nie tylko do Twojego stanu zdrowia, ale także możliwości czasowych i Twoich oczekiwań względem własnej sprawności. Zdajemy sobie sprawę, że nie u każdego sprawdzi się jedna metoda działania, a indywidulane dopasowanie działań może być kluczowe dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów.

 • Bezpłatne konsultacje bez wychodzenia z domu

Wszystkie konsultacje odbywające się w naszym Centrum Dietetycznym Online są finansowane z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016 – 2020, dzięki czemu Ty nie ponosisz żadnych kosztów z nimi związanych. Dodatkowo odbywają się one w formie wideorozmowy przez internet, co powoduje, że nie musisz martwić się dojazdem w określone miejsce i możesz z nich skorzystać niezależnie od tego, gdzie aktualnie przebywasz.

 • Profilaktyka

Wszyscy wiemy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. W profilaktyce urazów oraz różnego rodzaju chorób układu ruchu, układu krążenia i innych, to właśnie fizjoterapia odgrywa bardzo ważną rolę. Dlatego też warto umawiać się na konsultacje jeżeli tylko zauważymy u siebie jakieś objawy, które nas zaniepokoją. Przy odpowiednio wcześnie podjętych działaniach, możemy bardzo skutecznie pozbyć się problemu bez stosowania jakichkolwiek inwazyjnych metod leczenia.

 • Wspomaganie leczenia i profilaktyka wtórna

Choć doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest profilaktyka, to jednak nie zawsze udaje nam się zadziałać odpowiednio wcześnie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że fizjoterapia może być skuteczna na każdym etapie choroby. Jest ona doskonałym uzupełnieniem leczenia stosowanego w różnych schorzeniach. Przydaje się także po powrocie do zdrowia, aby nie dopuścić do ponownego rozwoju danej choroby.

W celu zwiększenia efektywności konsultacji online wypełnij ankietę (dostępną po zalogowaniu się na profil CDO) dotyczącą aktualnego stanu zdrowia oraz podaj cel konsultacji (np. utrata wagi, wzmocnienie mięśni brzucha, itp.).

Edukacja żywieniowa czy gotowy jadłospis?

Edukacja żywieniowa czy gotowy jadłospis?

Najważniejsze są trwałe zmiany 

Gotowy jadłospis w pierwszej chwili może wydawać się świetnym rozwiązaniem. Nie musisz się zastanawiać co przygotować na posiłek, masz ustalony konkretny plan działania, który wystarczy zrealizować. Tylko niestety jest to rozwiązanie tymczasowe. Co w momencie, kiedy rezygnujesz z dalszej współpracy z dietetykiem? Problematyczne bywają też sytuacje, kiedy w sklepie nie ma produktu z przepisu, musisz zostać dłużej w pracy lub wyjedziesz na wakacje czy weekend. Stajesz wtedy przed wyzwaniem samodzielnego skomponowania posiłku lub nawet całodziennego menu. Dlatego w niektórych przypadkach zdecydowanie lepiej sprawdza się edukacja żywieniowa, dzięki której zyskujesz wiedzę co, kiedy i w jakich ilościach należy spożywać. Ponadto edukacja żywieniowa ma na celu doprowadzenie do trwałej zmiany nawyków, co pozwoli Ci nie tylko uzyskać, ale i utrzymać osiągnięte rezultaty w przyszłości.

Holistyczne podejście kluczem do sukcesu

Idąc do lekarza oczekujesz, że odkryje on przyczynę Twoich dolegliwości czy tylko przepisze odpowiednie leki, aby złagodzić objawy? W końcu najlepiej byłoby wiedzieć, co powoduje, że czujesz się źle i wykluczyć ten czynnik, jeśli tylko jest taka możliwość. Dzięki edukacji żywieniowej jesteś w stanie nie tylko zmniejszyć dolegliwości, ale również zapobiec ich ponownemu pojawieniu się. Podczas gdy gotowy jadłospis można nazwać lekiem na objawy, edukacja żywieniowa to proces obejmujący zarówno wiadomości teoretyczne z zakresu żywienia człowieka, jak i praktyczne wskazówki. Zyskujesz więc odpowiednią wiedzę, ale również umiejętności i postawy pozwalające na dokonywanie zdrowych wyborów, opieranie się negatywnym naciskom czy unikanie błędów żywieniowych.

Dla Ciebie i najbliższych

Zmiana nawyków żywieniowych może pozytywnie wpłynąć nie tylko na Ciebie, ale również na twoich najbliższych. Jeśli w Twojej kuchni zagości więcej warzyw i innych zdrowych, nieprzetworzonych produktów być może również pozostali domownicy będą brać z ciebie przykład i chętniej po nie sięgać. Mając wiedzę z podstaw prawidłowego żywienia możesz serwować dania w zdrowszym wydaniu całej rodzinie, podczas gdy gotowy jadłospis jest ułożony najczęściej tak, by zaspokajać wyłącznie potrzeby twojego organizmu. Edukacja żywieniowa to dążenie do tego by zdrowe odżywianie stało się nieodłącznym elementem Twojego życia. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy sprawią, że zmiana nawyków żywieniowych będzie przemyślana, świadoma i trwała. 

Jesteśmy dla Ciebie! 🙂
www.poradnia.ncez.pl

Piśmiennictwo:
1.    Gertig H, Gawęcki J. Podstawy nauki o żywieniu, T. 1, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
2.    Wanat G.: Wybrane aspekty edukacji żywieniowej, W: Promocja zdrowia i edukacja zdrowotna z elementami pedagogiki, pod red. J. Woźniak-Holeckiej i R. Braczkowskiego, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, 2014.

Samokontrola – dlaczego warto dokonywać pomiarów w domu?

Samokontrola – dlaczego warto dokonywać pomiarów w domu?

Niejednokrotnie proces odchudzania odbywa się w zaciszu własnego domu, poprzez zmianę sposobu odżywiania i zwiększenie aktywności fizycznej. Warto jednak podejść do odchudzania „z głową” i skonsultować się ze specjalistą dietetykiem, który pomoże w dostosowaniu diety do Twoich upodobań smakowych oraz stylu życia, a także zapewni wsparcie psychiczne i pomoże w utrzymaniu motywacji. Pamiętaj, że wykwalifikowani dietetycy z Centrum Dietetycznego Online czekają na Ciebie ze swoją wiedzą i doświadczeniem! Podczas pracy z dietetykiem przez Internet niektóre parametry warto monitorować regularnie. W jaki jednak sposób samodzielnie kontrolować swoje postępy w odchudzaniu? Czy sama masa ciała wystarczy?

Pomiar masy ciała w warunkach domowych 

Posiadanie w domu wagi i mierzenie swojej masy ciała jest najbardziej powszechnym i niejednokrotnie jedynym stosowanym sposobem oceny progresu podczas odchudzania.

Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym pomiar będzie najbardziej miarodajny.

#1. Za każdym razem waż się o tej samej porze dnia, najlepiej rano. W ciągu całego dnia masa ciała się zmienia w zależności od ilości spożytego pokarmu, wypitych napojów czy rodzaju uprawianej aktywności fizycznej.
#2. Przed ważeniem skorzystaj z toalety.
#3. Stawaj na wadze będąc na czczo.
#4. Pozbądź się zbędnych elementów garderoby – waż się w bieliźnie i bez butów.
#5. Najważniejsza zasada – waż się nie częściej niż raz w tygodniu! Wahania masy ciała są całkowicie naturalne i zależą m.in. od cyklu miesięcznego kobiety, wypełnienia pęcherza i przewodu pokarmowego czy stopnia zatrzymania wody w organizmie.

Samokontrola postępów, czyli co oprócz masy ciała mogę mierzyć samodzielnie?

Znając swoją aktualną masę ciała możemy sprawdzić jej prawidłowość obliczając wskaźnik masy ciała BMI. W celu jego wyznaczenia należy podzielić masę ciała (kg) przez wzrost do kwadratu (m2), po czym odnieść do wartości referencyjnych ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO):

 • < 18,5 – niedowaga,
 • 18,5-24,99 – prawidłowa masa ciała,
 • 25,0-34,99 – otyłość I stopnia,
 • 35,0-39,99 – otyłość II stopnia,
 • ≥ 40 – otyłość III stopnia (olbrzymia).

Skupianie się wyłącznie na pomiarze masy ciała może okazać się jednak niewystarczające, szczególnie, kiedy włączamy aktywność fizyczną bądź zwiększamy jej intensywność. Warto wtedy mierzyć także obwody swojego ciała, które z pewnością wskażą zmiany zachodzące w sylwetce. Jeśli zawartość tkanki tłuszczowej zmniejszy się, ale jednocześnie wzrośnie ilość mięśni, nie zaobserwujemy zmian stając na wadze, ale w obwodach będzie ona zauważalna. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie, przy tej samej wadze, mają mniejszą objętość w porównaniu do tkanki tłuszczowej. Do mierzenia obwodów potrzebny jest jedynie centymetr krawiecki, a zasady są takie same, jak w przypadku ważenia się. Taśmę miarki należy ściśle przyłożyć do ciała, ale nie można zaciskać jej na siłę. Najczęściej mierzy się obwód talii (w najwęższej części brzucha, pod żebrami, nad pępkiem) i bioder (w ich najszerszym miejscu).

Na podstawie proporcji między nimi można wyznaczyć wskaźnik WHR określający typ sylwetki:

 • >0,9 u mężczyzn i > 0,85 u kobiet oznacza budowę typu „jabłko” i tendencję do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha,
 • <0,9 u mężczyzn i < 0,85 u kobiet oznacza budowę typu „gruszka” i tendencję do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w obrębie ud i pośladków.

Można mierzyć również obwody innych części ciała, m.in. pasa/brzucha (obwód wokół pępka), ramienia/bicepsa (w najszerszej części na luźno wyprostowanej ręce), uda i łydki (w najszerszych miejscach). Pomiar talii oraz brzucha powinien być wykonany na bezdechu, tak, aby nie zwiększać, ani nie zmniejszać jego obwodu. Przy regularnej ocenie postępów ważne jest, aby pomiaru obwodów dokonywać w tych samych miejscach ciała.

Systematyczna samokontrola – dlaczego warto?

Systematyczna samokontrola powyższych parametrów jest niezwykle istotna podczas procesu odchudzania i daje dietetykowi możliwość weryfikacji ustalonego planu żywieniowego oraz wprowadzenia modyfikacji dotyczących kaloryczności i udziału poszczególnych makroskładników w diecie. Co więcej, dokonywanie regularnych pomiarów po zakończeniu procesu odchudzania pozwoli na utrzymanie osiągniętych efektów i monitorowanie ewentualnych zmian.

Jesteśmy dla Ciebie!
www.poradnia.ncez.pl
Piśmiennictwo:
1. Brończyk-Puzoń A., Koszowska A., Bieniek J.: Podstawowe pomiary antropometryczne i pochodne wskaźniki w poradnictwie dietetycznym – część pierwsza. Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 2018, 8 (3): 217–222.
2. Jarosz M. (red.): Praktyczny podręcznik dietetyki. Wydawnictwo Instytutu Żywności i Żywienia, 2010, s. 117-130.

Długofalowa opieka dietetyczna – dlaczego warto?

Długofalowa opieka dietetyczna – dlaczego warto?

Kształtowanie trwałych nawyków żywieniowych

Bardzo istotne podczas zmiany naszego sposobu żywienia jest powolne i systematyczne wprowadzanie modyfikacji w dotychczasowych nawykach żywieniowych. Kierując się taką zasadą dużo łatwiej będzie Ci realizować ustalony plan i utrwalanie kolejnych zaleceń w praktyce. Poprzez stały kontakt z dietetykiem w tym czasie masz możliwość bieżącego zadawania pytań, wspólnego szukania odpowiednich rozwiązań i wprowadzania kolejnych modyfikacji żywieniowych.

Małe cele, realne zmiany

Cykliczne spotkania pacjenta z dietetykiem umożliwią Ci wyznaczanie małych celów do zrealizowania w konkretnym czasie, co w wielu przypadkach korzystnie może wpłynąć na zwiększenie skuteczności poprzez szybszą realizację założonych celów. Podczas regularnych wizyt dietetyk ma także możliwość monitorowania ich na bieżąco oraz wprowadzania odpowiednich modyfikacji. Zdarza się, że okres wprowadzania zmian w żywieniu przypada na trudne okoliczności – święta czy przyjęcia okolicznościowe. Wtedy wspólnie z dietetykiem na bieżąco możesz modyfikować zalecenia żywieniowe i dopasowywać je do obecnego trybu życia, co jest też bardzo przydatne np. przed wyjazdem na wakacje. Warto również abyś konsultował z dietetykiem wszelkie postępy zarówno w odniesieniu do monitorowanych parametrów → Samokontrola – dlaczego warto dokonywać pomiarów w domu? oraz badań laboratoryjnych w celu sprawdzenia skuteczności założonego planu żywieniowego.

Wspólna praca popłaca

Dietetyk odgrywa również ważną rolę w podtrzymaniu Twojej motywacji do wprowadzenia założonych zmian. Regularne konsultacje sprawdzą się więc idealnie w momencie, w którym potrzebujesz wsparcia. Każde spotkanie z dietetykiem będzie nie tylko źródłem motywacji, ale także zachęty i inspiracji do dalszego działania. Świadomość, że nie jest się samym w procesie zmian z pewnością pozytywnie wpłynie na ich realizację.

Pamiętaj, że długofalowa opieka dietetyczna niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego jest tak istotna podczas wprowadzania zmian w sposobie żywienia. Pamiętaj, że w Centrum Dietetycznym Online możesz skorzystać z fachowej i regularnej pomocy doświadczonych dietetyków.

Konsultacje dietetyczne online – dlaczego warto?

Konsultacje dietetyczne online – dlaczego warto?

#1 Wiarygodne informacje

Konsultacje dietetyczne są udzielane przez kompetentnych dietetyków, którzy stale pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności w pracy z pacjentem. Przekazywane informacje są oparte na najnowszych doniesieniach naukowych, a także latach doświadczeń pracowników Instytutu Żywności i Żywienia.

#2 Za darmo bez wychodzenia z domu

Rozmowy w Centrum Dietetycznym Online są dla Ciebie całkowicie bezpłatne – są finansowane z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Konsultacje odbywają się przez Internet w formie wideorozmowy – w zaciszu własnego domu, bez tracenia czasu na dojazd. Dowiedz się więcej → Centrum Dietetyczne Online – odpowiadamy na najczęściej zadawana pytania przez pacjentów

#3 Indywidualne podejście

Dietetyk podczas rozmowy skupi się na Twoich potrzebach, celach i możliwościach. W oparciu o występujące dolegliwości, aktualne wyniki badań i zalecenia lekarza, specjalista sformułuje właściwe zalecenia żywieniowe, dostosowane do Twojego trybu życia i dotychczasowych nawyków żywieniowych.

#4 Profilaktyka

Nie od dziś wiadomo, że prawidłowe żywienie jest nieodłącznym elementem zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Podczas konsultacji przeanalizujesz z dietetykiem swoją dietę i dowiesz się, czy warto w niej coś zmienić. Pamiętaj, że kierując się zasadami zdrowego żywienia możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób, między innymi otyłości, chorób układu krążenia czy nowotworu jelita grubego.

#5 Wspomaganie leczenia

Prawidłowa dieta jest istotna nie tylko w profilaktyce, ale ma również kluczowe znaczenie we wspomaganiu procesu leczenia. Trafnie sformułowane zalecenia żywieniowe mogą zmniejszyć odczuwanie dolegliwości i pomóc w szybszym powrocie do zdrowia.

#6 Stały kontakt z dietetykiem

Rozmowy w Centrum Dietetycznym Online nie muszą skończyć się na jednym spotkaniu. Stały kontakt z dietetykiem da Ci możliwość bieżącego kontrolowania zmian, a także wzmocni Twoją motywację. Dowiedz się więcej → Długofalowa opieka dietetyczna – dlaczego warto?
Centrum Dietetyczne Online wychodzi naprzeciw Twoim potrzebom. Zapewnia łatwy i stały dostęp do dietetyka przez Internet. A to wszystko za darmo i w dowolnie wybranym przez Ciebie miejscu.

Centrum Dietetyczne Online – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przez pacjentów

Centrum Dietetyczne Online – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przez pacjentów

#1 Jak korzystać z Centrum Dietetycznego Online?

Korzystnie z bezpłatnych konsultacji oferowanych przez Centrum Dietetyczne Online jest bardzo proste. Wystarczy, że:

 • założysz konto,
 • wypełnisz ankietę,
 • wybierzesz termin i godzinę konsultacji.

Założenie i posiadanie konta w naszym systemie jest całkowicie bezpłatne.

Potrzebne będą Ci do tego:

 • komputer/tablet lub telefon z dostępem do Internetu,
 • kamerka internetowa (często wbudowana w laptop/ tablet lub telefon komórkowy),
 • słuchawki i mikrofon (w większości sprzętów są również wbudowane, ale osobny zestaw daje większy komfort rozmowy).

Po wypełnieniu ankiety i wybraniu terminu konsultacji otrzymasz na podany adres e-mail potwierdzenie zapisu, a w dzień konsultacji otrzymasz przypomnienie na swoją skrzynkę e-mail.

Pamiętaj, aby zostawić nam również swój aktualny numer telefonu. W sytuacji, kiedy będziesz miał problem z połączeniem dietetyk spróbuje się z Tobą skontaktować telefonicznie. Dzięki temu w przypadku problemów technicznych będziesz mógł porozmawiać  z dietetykiem za pomocą telefonu. Taka konsultacja jest równie wartościowa.

Przed pierwszą konsultacją spróbuj zalogować się do swojego konta przynajmniej 10 minut przed rozpoczęciem konsultacji. Upewnij się, że podany przez Ciebie numer telefonu jest poprawny i kliknij przycisk: „Rozpocznij połączenie’’, następnie „Włącz wideo/audio”. Nasz dietetyk będzie próbował nawiązać z Tobą połączenie o wyznaczonej godzinie.

#2 Kto pracuje w Centrum Dietetycznym Online?

Dietetycy pracujący w Centrum Dietetycznym Online posiadają dyplomy renomowanych polskich uczelni m.in. Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ponadto mają kilkuletnie doświadczenie w prowadzeniu pacjentów z nadwagą i otyłością oraz innymi chorobami dietozależnymi, takimi jak cukrzyca typu 2, miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroby przewodu pokarmowego, dna moczanowa czy niedoczynność i nadczynność tarczycy. Nasi specjaliści mogą pochwalić się również praktyką w pracy z pacjentami zdobytą w szpitalach oraz poradniach dietetycznych. Dzięki stałej współpracy z lekarzami i psychologiem z Instytutu Żywności i Żywienia mogą pomóc pacjentowi w sposób bardzo kompleksowy – dobrać odpowiednie żywienie w różnych jednostkach chorobowych i wesprzeć pacjentów procesie zmiany nawyków żywieniowych. Każdy dietetyk przygotowuje się do konsultacji z pacjentem oraz regularnie korzysta z różnego rodzaju szkoleń i warsztatów prowadzonych przez ekspertów Instytutu Żywności i Żywienia.

#3 Czy poniosę dodatkowe koszty?

Nie. Wszystkie porady finansowane są z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Zarówno pierwsza jak i każda kolejna konsultacja dietetyczna jest bezpłatna. Mimo braku opłat możesz mieć pewność, że świadczone usługi są na wysokim poziomie. To jedyny taki projekt w Polsce realizowany przez Instytut Żywności i Żywienia oraz Ministerstwo Zdrowia.

#4 Nie mam dostępu do aktualnych wyników badań. Czy takie spotkanie z dietetykiem ma sens?

Jeśli nie posiadasz żadnych aktualnych badań – nic straconego. Nawet bez nich warto umówić się na rozmowę z dietetykiem i zdobyć wstępne zalecenia, które pozwolą na systematyczną pracę nad nawykami żywieniowymi. Jeżeli badania lekarskie będą konieczne, możesz je wykonać po konsultacji z dietetykiem i uzupełnić na swoim koncie w dogodnym dla Ciebie terminie. Dietetyk po przeanalizowaniu wyników będzie mógł jeszcze bardziej indywidualnie podejść do Twojego przypadku i udzielić Ci dodatkowych wskazówek.

#5 Czy dane, które przekazuję dietetykowi, są bezpieczne?

W Centrum Dietetycznym Online przestrzegamy RODO, a także każdy dietetyk jest zobowiązany do zachowania tajemnicy zawodowej.

#6 Skoro sześciu dietetyków pracuje w Centrum Dietetycznym Online i konsultuje pacjentów z calej Polski to czy zawsze będę długo oczekiwał na konsultację?

Centrum Dietetyczne Online działa w tygodniu od 8:30-19:30 oraz w soboty od 9:00-16:30. Pacjenci często zapisują się na konsultacje z dużym wyprzedzeniem i czasami odwołują ją dzień wcześniej lub w tym samym dniu. Dlatego może zdarzyć się, że będziesz mógł zapisać się do naszego dietetyka już na ten sam dzień. Dlatego nie zwlekaj i sprawdź dostępne terminy do naszych specjalistów.

#7 Czy za każdym razem będę rozmawiać z innym dietetykiem i muszę tłumaczyć wszystko od początku?

Oferujemy możliwość pracy z jednym dietetykiem, ponieważ rozumiemy, że proces zmiany nawyków żywieniowych wymaga długofalowej współpracy. Nasz dietetyk podczas konsultacji sporządza dokładne notatki i przygotowuje się do każdego kolejnego spotkania z Tobą. Pod koniec rozmowy dietetyk zaproponuje Ci kolejny termin konsultacji. Jeżeli z jakiś przyczyn nie będziesz mógł pojawić się na kolejnej konsultacji zawsze możesz ją anulować i ponownie umówić się na inny termin. Nasz system daje Ci również możliwość zmiany specjalisty – podczas umawiania się na konsultacje Ty decydujesz, czy chcesz się spotkać z tym samym specjalistą czy z innym.

#8 A co jeśli mam dużą nadwagę.. a za mną wiele prób odchudzania.

Korzystając z usług Centrum Dietetycznego Online możesz z powodzeniem skutecznie zredukować masę ciała. Metody, które polecają nasi specjaliści, są całkowicie bezpieczne. Regularne spotkania przyczyniają się do wzrostu motywacji u pacjentów. Możesz liczyć na pomocne narzędzia do codziennej zmiany nawyków, przy czym masz pewność, że te zmiany będą zgodne z Tobą. Jeżeli będzie taka potrzeba możesz również skorzystać z konsultacji z naszym psychodietetykiem, który spróbuje znaleźć źródło trudności i na nowo sprecyzować cel pracy dostosowany do Twoich chęci i możliwości. Zobacz kiedy warto skorzystać z pomocy psychodietetyka → Wsparcie psychologiczne – dlaczego warto?

 

Rodzinna konsultacja dietetyczna przez Internet

Rodzinna konsultacja dietetyczna przez Internet

Na czym polega rodzinna konsultacja dietetyczna online?

Rodzinna konsultacja dietetyczna online polega na rozmowie przez Internet dietetyka z co najmniej dwiema osobami z rodziny, gdzie chociaż jedna z nich jest pełnoletnia. Co powinno je łączyć? – wspólny żywieniowy cel. Przed konsultacją należy wspólnie wypełnić ankietę rodzinną, uwzględniając osoby, które będą brały udział w rozmowie z dietetykiem. Po uzupełnieniu wszystkich niezbędnych informacji należy wybrać dogodną godzinę i zapisać się na konsultację. System losowo wybierze dietetyka, z którym odbędzie się darmowa konsultacja trwająca do 45 minut. W momencie rozpoczęcia konsultacji należy zalogować się na stronie www.poradnia.ncez.pl na profilu rodziny oraz kliknąć „Rozpocznij połączenie” oraz „Włącz wideo/audio”. Konsultacja odbędzie się na zasadzie video-rozmowy, dlatego warto wcześniej sprawdzić czy kamera i mikrofon są sprawne.
Głównym celem konsultacji jest zwiększenie świadomości żywieniowej Twojej rodziny oraz wspólna praca nad zmianą Waszych nawyków żywieniowych.
Dietetyk razem z Wami ustali cele żywieniowe, wesprze rzetelną wiedzą  oraz pomoże gdy pojawią się pytania czy niejasności.

Kiedy konsultacja rodzinna, a kiedy indywidualna?

Do konsultacji rodzinnej powinny zasiąść przed monitorem co najmniej 2 osoby tworzące wspólne gospodarstwo domowe, które chcą zmieniać razem swoje nawyki żywieniowe. Mogą to być dorośli członkowie rodziny, ale także rodzice z dziećmi w różnym wieku, którzy chcą wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci już od najmłodszych lat. Powodem konsultacji może być również choroba jednego z członków rodziny wymagająca wprowadzenia modyfikacji w żywieniu całej rodziny (np. występowanie celiakii u dziecka) lub zwiększenie świadomości dotyczącej żywienia w chorobie (np. występowanie nowotworu u członka rodziny, dny moczanowej, chorób jelit). Jeśli poszczególni członkowie rodziny mają szereg różnych schorzeń i nie można uwspólnić zaleceń żywieniowych zaleca się założenie dla każdego z nich indywidualnego konta. Podczas konsultacji indywidualnej dietetyk skupi się wyłącznie na potrzebach zdrowotnych i żywieniowych danej osoby.

Dlaczego warto skorzystać z konsultacji rodzinnej?

Powszechnie wiadomo, że nawyki żywieniowe kształtowane są już od najmłodszych lat. Wypracowanie odpowiednich przyzwyczajeń u dzieci z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Dietetyk podczas rodzinnej konsultacji żywieniowej online, udzielając prostych wskazówek, pomoże zadbać o zdrowie najbliższych. Wspólnie zdecydowanie łatwiej wprowadzać zmiany dotyczące robienia odpowiednich zakupów, wyboru poszczególnych produktów, technik kulinarnych czy aktywności fizycznej. Warto razem z dietetykiem, podczas cyklicznych spotkań, wspólnie wyznaczać cele i małymi krokami je realizować.

Centrum Dietetyczne Online – nasza misja

Centrum Dietetyczne Online – nasza misja

Czym jest CDO?

Centrum Dietetyczne Online jest internetową poradnią dietetyczną, oferującą konsultacje online z których mogą skorzystać osoby dorosłe oraz całe rodziny posiadające dostęp do Internetu. Zespół konsultantów CDO składa się z wykwalifikowanych dietetyków i psychologa- psychodietetyka. Nad prawidłowym działaniem Centrum Dietetycznego Online czuwa koordynator zespołu, kierownik projektu oraz specjaliści do spraw marketingu. CDO na co dzień wspierają również doświadczeni eksperci Instytutu Żywności i Żywienia. Wszyscy specjaliści CDO  ukończyli wyższe uczelnie kierunkowe oraz stale poszerzają i aktualizują swoją wiedzę tak, aby jak najlepiej pomóc każdemu pacjentowi, a sam system dostosować w taki sposób, aby był jak najbardziej użyteczny i funkcjonalny.

Misja CDO

Głównym celem działania Centrum Dietetycznego Online jest pomoc osobom, które potrzebują porady dietetyka w codziennym życiu lub chcą zwiększyć swoją świadomość na temat prawidłowego odżywiania.

Poprzez prowadzone konsultacje:

 • edukujemy pacjentów w zakresie zasad zdrowego żywienia i aktywności fizycznej,

 • udzielamy zaleceń dotyczących żywienia w chorobach na podstawie szczegółowo przeprowadzonego wywiadu,

 • obalamy żywieniowe mity bazując na najnowszej literaturze naukowej.

Pomagamy zarówno osobom zdrowym, które chcą sprawdzić czy ich sposób żywienia jest właściwy jak i chorym, dla których dieta powinna być elementem skutecznego leczenia, szczególnie w przypadku, gdy jednocześnie występuje wiele różnych schorzeń.

Pacjenci mogą mieć pewność, że w naszej poradni uzyskają rzetelne informacje potwierdzone badaniami naukowymi, zgodnymi z aktualnym stanem wiedzy.

Jak działa CDO?

Centrum Dietetyczne Online jest dostępne przez prawie 12 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu, w tym soboty. Każda konsultacja trwa około 30 minut i może odbyć się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 19:30, a w soboty od 9:00 do 16:30. Do dyspozycji pacjentów jest 6 wykwalifikowanych dietetyków, którzy za pośrednictwem specjalnie przygotowanej platformy internetowej udzielają indywidualnych konsultacji dietetycznych. Konsultacje mogą mieć charakter jednorazowej porady lub stałej opieki dietetycznej.

Aby zapisać się na konsultacje należy zarejestrować się, wypełnić ankietę, która pozwoli w bardziej indywidualny sposób dostosować zakres porady do podanego celu i wybrać dogodny termin w kalendarzu.

Konsultacje odbywają się bezpośrednio na koncie użytkownika na stronie CDO i mają formę video lub audio. Podczas wizyty istnieje również możliwość prowadzenia rozmowy na czacie. Po odbytej konsultacji pacjent ma możliwość wyboru w kalendarzu terminu kolejnej wizyty.

Centrum Dietetyczne Online Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej to doskonałe miejsce dla ludzi ceniących sobie wygodę i komfort oraz oszczędność czasu, w którym można zweryfikować swoje nawyki żywieniowe, porozmawiać o swoim stylu życia oraz skutecznie walczyć z chorobami wymagającymi odpowiedniego żywienia.

 

Jesteśmy dla Ciebie! 🙂
www.poradnia.ncez.pl

Kiedy warto zgłosić się do psychodietetyka?

Kiedy warto zgłosić się do psychodietetyka?

Kim jest psychodietetyk?

Psychodietetyka to dość młoda specjalność. Instytut Psychodietetyki we Wrocławiu definiuje ją jako dziedzinę łączącą wiedzę medyczną dotyczącą diet i zdrowia z wiedzą psychologiczną. Psychodietetykami  zazwyczaj są osoby powiązane z dietetyką lub psychologią, które ukończyły studia podyplomowe o takim kierunku. W swojej pracy wykorzystują one wiedzę z psychologii, dietetyki i medycyny, aby pomóc pacjentom, którzy mają problemy z zakresu żywienia oraz ze zmianą nawyków żywieniowych.

Psychodietetyka – odpowiedź na wpływ psychiki na problemy żywieniowe.

Okazuje się, że psychika może mieć istotny wpływ na sposób i ilość spożywanego pożywienia.

Obecne dane wskazują, że podłoże psychologiczne może być czynnikiem odpowiedzialnym za wiele poważnych chorób związanych z żywieniem.

Jedną z nich jest otyłość. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba osób otyłych stale rośnie. W 2016 r. ok. 39% osób dorosłych miało nadwagę, a 13% cierpiało na otyłość. Prognozy nie są optymistyczne, ponieważ już teraz możemy mówić o epidemii otyłości. Istnieje wiele badań, które pokazują, że otyłość może być skorelowana z czynnikami psychologicznymi.

Należą do nich między innymi:

 • zaburzenia mechanizmu samoregulacji, które są odpowiedzialne za brak umiejętności utrzymania kontroli nad ilością spożywanego jedzenia,
 • przekonania jednostki względem siebie, które dotyczą biernego podejścia do świata czy dużych wymagań względem siebie często skutkujących niską samooceną,
 • brak umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami oraz stresem – często zdarza się, że sam fakt odczuwania trudnych emocji jest dla osoby tak nieprzyjemny, że stara się ona zagłuszyć je poprzez jedzenie.

Kolejną rzeczą, w której pomoc psychodietetyka może okazać się bezcenna jest poziom motywacji podczas zmiany nawyków żywieniowych i stylu żywienia. O ile na samym początku zazwyczaj motywacja jest wysoka, to z biegiem czasu, zwłaszcza gdy efekty zmiany przestają być tak spektakularne, jej poziom spada. W tym okresie wielu pacjentów rezygnuje z dalszego dążenia do celu i powraca do dotychczasowych nawyków żywieniowych. W takich przypadkach kluczową kwestią jest podtrzymanie motywacji i przetrwanie trudniejszego momentu, a w tym między innymi pomaga psychodietetyk.

Kiedy warto zgłosić się do psychodietetyka?

Psychodietetyk pomaga osobom mającym problemy żywieniowe, których jedną z przyczyn może być aspekt psychiczny. Warto się do niego zgłosić kiedy:

#1 Masz nadwagę lub otyłość i mimo znajomości zasad zdrowego żywienia i wysokiej świadomości żywieniowej nie potrafisz sobie z nią poradzić. Taka sytuacja może oznaczać, że problem leży w psychice – na przykład jedzenie służy Ci do odreagowania i tłumienia trudnych emocji i chęci poprawienia samopoczucia. Psychodietetyk pomoże ci dostrzec źródło problemu i znaleźć inne sposoby na radzenie sobie z trudnymi emocjami.

#2 Masz za sobą wiele nieudanych prób odchudzania. Stosowałeś już wiele różnych diet i efekt końcowy jest zawsze taki sam – nic się nie zmienia. Być może masz trudności z motywacją lub cel nie jest dopasowany do twoich możliwości. Podczas konsultacji z psychodietetykiem otwiera się przestrzeń, aby przyjrzeć się temu.

#3 Czujesz, że nie masz kontroli nad tym ile jesz. W takich sytuacjach psychodietetyk wspólnie z tobą spróbuje znaleźć źródło problemu i przedstawi sprawdzone metody, które pozwolą ci zwiększyć kontrolę nad ilością spożywanego jedzenia.

#4 Potrzebujesz wiedzy na temat ustalania prawidłowego celu pracy i metod, które pozwolą ci przetrwać spadek motywacji. Proces zmiany jest trudny i niejednolity oraz wymaga zarówno czasu, jak i cierpliwości. Zdarzają się podczas niego lepsze i gorsze dni. Warto być tego świadomym i przygotować sobie plan awaryjny. Psychodietetyk pomoże ci w tym.

#5 Borykasz się z zaburzeniami odżywiania i potrzebujesz informacji na temat dostępnych możliwości leczenia i wsparcia.  Często osoby z zaburzeniami odżywiania nie wiedzą gdzie zgłosić się po pomoc oraz nie mają informacji jak taka pomoc wygląda. Wiele z nich szuka informacji w internecie, a te nie zawsze odpowiadają rzeczywistości. Psychodietetyk w takiej sytuacji jest w stanie zapewnić ci wsparcie psychologiczne, przekazać rzetelne dane na temat dostępnych form leczenia i wzmocnić cię w działaniach.

#6 Chcesz pracować nad zmianą nawyków żywieniowych. Jednak nie do końca masz pomysł od czego zacząć. Psychodietetyk wspólnie z tobą ustali cel główny pracy i cele szczegółowe, które będą dopasowane do twoich indywidualnych możliwości i zasobów oraz opracuje plan działania.

Jak wygląda konsultacja z psychodietetykiem?

Wizyta u psychodietetyka trwa zazwyczaj od 40 do 60 minut i polega przede wszystkim na dialogu. Podczas spotkania specjalista chce jak najwięcej dowiedzieć się na temat problemu pacjenta i dotrzeć do jego źródła. Podczas konsultacji pacjent zwiększa świadomość na temat przyczyn swojego problemu oraz dostępnych możliwości rozwiązania go. Jeżeli wyraża on potrzebę i chęć wspólnie z psychodietetykiem ustalają formę dłuższej współpracy oraz określają cele i plan działania.

Wielu pacjentów ma opory przed skorzystaniem ze spotkania z psychodietetykiem z obawy, że zostanie im przyklejona łatka osoby z problemami psychicznymi. Należy pamiętać, że psychodietetyk nie zajmuje się pracą z osobami z zaburzeniami psychicznymi.  Pomaga on osobom zdrowym, które borykają się z różnymi trudnościami natury żywieniowej.

Jego wsparcie często jest uzupełnieniem pracy dietetyka i pozwala zapewnić holistyczne (całościowe) podejście do trudności, z którymi zmaga się pacjent.

Piśmiennictwo:
1. [online]. [przeglądany 18 grudnia 2018 r.]. Dostępny w: http://instytutpsychodietetyki.pl/instytut/psychodietetyka/
2. [online]. [przeglądany 18 grudnia 2018 r.]. Dostępny w: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/obesity-and-overweight
3. Ogińska-Bulik, N. Psychologia nadmiernego jedzenia. Łódź: Wydawnictwo UŁ; 2004.
4. Pietrzykowska, E. Wierusz- Wysocka, B. Psychologczne aspekty nadwag, otyłości i odchudzania się. [online]. [przeglądany 18 grudnia 2018 r.]. Dostępny w: http://janiszewska.com/wp-content/uploads/2016/10/Psychologiczne-aspekty-nadwagi-i-oty%C5%82o%C5%9Bci.pdf