Dział
Psychodietetyka
Psychodietetykę definiuje się jako dziedzinę łączącą wiedzę medyczną dotyczącą diet i zdrowia z wiedzą psychologiczną. Psychodietetycy w swojej pracy wykorzystują wiedzę z psychologii, dietetyki i medycyny, aby pomóc pacjentom, którzy mają problemy z zakresu żywienia oraz ze zmianą nawyków żywieniowych. W tej sekcji przeczytasz artykuły dotyczące najważniejszych zagadnień z tej dziedziny.
Zmiana nawyków żywieniowych i ADHD – jak zadbać o zdrową dietę?
Osoby z ADHD odbierają rzeczywistość i przetwarzają bodźce inaczej niż osoby neurotypowe. W związku z tym tradycyjne podejście do stosowania zdrowych nawyków nie zawsze się sprawdza. W artykule znajdziesz informacje o możliwych rozwiązaniach, które wesprą Cię w korzystnej zmianie zachowań żywieniowych.
Poczucie winy i brak motywacji w redukcji masy ciała
W powszechnie panującej opinii w temacie odchudzania pokutuje przekonanie, że w redukcji nadprogramowych kilogramów niezbędna jest odpowiednia motywacja. Równolegle z tym zostało przyjęte, że ograniczenie kalorii w duchu „MŻ”, czyli im mniej na talerzu, tym lepiej to przepis na sukces.
Motywacja – czym właściwie jest i jak ją utrzymać?
Osoby usiłujące dokonać w swoim życiu zmiany niejednokrotnie mówią o braku lub utracie motywacji. Określenie to stało się niemal słowem – wytrychem: można nim uzasadnić brak działania lub niepowodzenie. Niektórzy twierdzą wręcz, że za brakiem motywacji stoi lenistwo. Czy faktycznie tak jest? I czym właściwie jest motywacja?
Dietetyk a psychodietetyk – jak wybrać odpowiedniego specjalistę do naszego problemu
Podjęcie decyzji o poszukiwaniu profesjonalnego wsparcia to dobry krok ku zmianie na lepsze. Często jednak nie wiemy do kogo tak naprawdę warto zwrócić się po radę. W poniższym artykule podjęto próbę analizy dwóch uzupełniających się profesji: dietetyka i psychodietetyka. Porównano także te zawody pod względem kompetencji w pracy z pacjentem.
Dieta na wakacjach – jak powinna wyglądać, by uniknąć wyrzutów sumienia i dodatkowych kilogramów?
Spędzając wakacje nad polskim morzem, w górach lub za granicą, normalne jest, że mamy chęć spróbować lokalnych przysmaków. Latem mamy większą ochotę na lody, gofry z bitą śmietaną czy smażoną rybę z frytkami. Takie posiłki wpisują się w klimat wakacji. Jednak nie do końca w kanon zdrowej diety, zwłaszcza gdy są spożywane często i w dużych ilościach. Jak zatem podejść do kwestii żywienia na wakacjach?
Co może być przyczyną wieczornego objadania się?
Wieczorne objadanie się jest jednym z częstych problemów pacjentów będących na diecie redukcyjnej. Okazuje się, że istnieje kilka przyczyn tego zachowania nie zawsze jest to związane z dietą. Poniżej wymieniamy 5 najpopularniejszych powodów wieczornego objadania się i radzimy jak sobie z tym poradzić:
Jak błędne przekonania na temat diety niszczą nasze relacje z jedzeniem?
Większość spraw, o które się martwimy, pojawiających się w naszej głowie, często okazuje się nieprawdziwa i niezgodna z faktami. Powielanie niekorzystnych schematów, negatywnych scenariuszy, czy podejście zero-jedynkowe „proponowane” przez ludzki mózg może doprowadzić do negatywnego postrzegania siebie, swoich możliwości i swojego ciała. Jak zatem pułapki błędnego myślenia na temat odchudzania mogą ograniczać nasze możliwości zmiany nawyków żywieniowych?
Żywienie i żywność a COVID-19: najczęściej zadawane pytania
Czy istnieje ryzyko zakażenia wirusem COVID-19 poprzez żywność? Czy istniej ryzyko zarażenia się COVID-19 poprzez opakowania żywności? Czy powinniśmy myć kurczaka? Co z produktami w puszkach i słoikach? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące żywności, bezpieczeństwa żywności podczas pandemii.
Wpływ stresu na wybory żywieniowe
Zachowania żywieniowe uwarunkowane są przez wiele czynników, zaczynając od tych społeczno-kulturowych, religijnych, ale też wykształconych na przestrzeni lat nawyków czy indywidulanych preferencji. Często już od najmłodszych lat jedzenie zaczyna pełnić różne funkcje, również te związane ze sferą psychologiczną.
Nie odmawiaj sobie… diety
Dieta to temat bardzo popularny. Bezglutenowa, bez laktozy, wegetariańska, wegańska i wiele innych. Najczęściej dieta coś wyklucza, coś narzuca. Czy to jedyna dopuszczalna forma i jedyny sposób jej rozumienia? Czy dieta to tylko eliminacje, ograniczenia i odmawianie? Czy dieta w ogóle może kojarzyć się z dostarczaniem zamiast odmawianiem?