Dział
Żywienie osób w starszym wieku
Ważne jest, aby nie zapominać o znaczeniu diety, jeśli chodzi o nasze zdrowie. Osoby starsze powinny zadbać o zbilansowaną dietę, która wspiera utrzymanie zdrowia i dobrego samopoczucia oraz opóźnia procesy starzenia. W tej sekcji znajdziesz wskazania dotyczące żywienia osób starszych.
Dieta lekkostrawna
Dieta lekkostrawna (łatwostrawna) jest dietą zalecaną w określonych jednostkach chorobowych lub po zabiegach pooperacyjnych. Praktyka dietetyczna pokazuje, że często jest ona błędnie rozumiana przez pacjentów. Tak jak w przypadku każdej nieprawidłowo prowadzonej diety może wpływać negatywnie na organizm. Czym jest dieta łatwostrawna i kiedy ma zastosowanie?
Dlaczego osoby starsze powinny spożywać mleko i fermentowane napoje mleczne?
Zgodnie z zaleceniami zdrowego żywienia osobom starszym rekomendujemy zwiększenie spożycia mleka do co najmniej trzech dużych szklanek codziennie. Można też zastąpić je fermentowanymi produktami mlecznymi. Mleko dostarcza bowiem organizmowi białko, wapń, magnez, potas, witaminy z grupy B oraz witaminę D.
Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym
Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym wraz z 10 zasadami i opisem jest najprostszym, krótkim i zwięzłym sposobem wyrażenia zasad prawidłowego żywienia.
Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym
Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym wraz z 10 zasadami i opisem jest najprostszym, krótkim i zwięzłym sposobem wyrażenia zasad prawidłowego żywienia.
Białko w diecie seniorów – jak zwiększyć jego ilość w codziennym jadłospisie
Zapotrzebowanie na białko u osób starszych jest nieco wyższe od zapotrzebowania osób dorosłych. Niedobór białka jest rosnącym problemem seniorów. Bez odpowiedniej ilości białka organizmowi trudniej jest walczyć z infekcjami, łatwiej powstają siniaki, krwiaki, odleżyny, gorzej goją się rany. Poza tym niedobór białka wpływa także na apetyt osoby starszej!
Czynniki ryzyka odwodnienia
Istnieje kilka czynników, które szczególnie mogą zwiększyć ryzyko odwodnienia u osób starszych. Ich identyfikacja pomoże zmniejszyć to zagrożenie nie tylko seniorom, lecz także ich rodzinom i bliskim. Czynniki ryzyka odwodnienia szczególnie dotyczą osób, które:
Błonnik pokarmowy – niedoceniane lekarstwo w procesie starzenia się
Błonnik pokarmowy (włókno pokarmowe) jest bardzo ważnym składnikiem, który powinien stać się nieodzownym elementem w codziennym jadłospisie osób starszych.
Leczenie odwodnienia
Odwodnienie jest stanem fizjologicznym, które wymaga specjalnej pomocy. Należy pamiętać, że leczenie skrajnego odwodnienia wymaga pomocy lekarskiej, a odwodniony pacjent trafia do szpitala.
Jak zapobiegać odwodnieniu osób starszych?
Aby zapobiec odwodnieniu organizmu, bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia. Istotne znaczenie ma również zwiększanie świadomości osób starszych, ich rodzin i opiekunów o zagrożeniach związanych z odwodnieniem.
Węglowodany – podstawowe źródło energii osób starszych
Węglowodany, czyli cukry, powinny stanowić główne źródło energii w diecie osób po 65. roku życia. Węglowodany są „paliwem”, które napędza nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania.