Dział
Dzieci szkolne i przedszkolne
Dzieci szkolne i przedszkolne potrzebują świadomego i zdrowego odżywiania, aby zapewnić prawidłowy wzrost i rozwój małego człowieka. W tej sekcji przedstawiamy zasady zdrowego żywienia dla dzieci w tym przedziale wiekowym.
Nadwaga i otyłość dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Czy coś się zmieniło?
W kontekście zdrowia publicznego, nadmierna masa ciała dzieci i młodzieży, a zwłaszcza otyłość, od lat wzbudza niepokój. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci obserwowany jest wzrost odsetka dzieci i młodzieży z nadwagą i otyłością, a trend ten dotyczy wielu krajów i regionów na świecie. Jak sytuacja wygląda w Polsce?
Skontaktuj się z nami – skrzynka kontaktowa dla realizatorów żywienia w przedszkolach i szkołach
Żywienie dzieci i młodzieży w przedszkolach i szkołach stanowi element edukacji żywieniowej najmłodszych. Ważne, żeby było zgodne z zasadami zdrowego żywienia dla tej grupy wiekowej i obowiązującymi przepisami, takimi jak rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach (Dz.U. z 2016 r. poz. 1154).
Zaproszenie na bezpłatne warsztaty edukacyjno-kulinarne pt. “Lekcja zdrowia”
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB zaprasza klasy I-III oraz
IV-VIII szkół podstawowych do udziału w bezpłatnych warsztatach edukacyjno-kulinarnych
„Lekcja zdrowia”
Filmy z warsztatów edukacyjno-kulinarnych dla realizatorów żywienia zbiorowego w przedszkolach
W 2023 r. warsztaty edukacyjno-kulinarne pn. „Lekcja zdrowia” skierowane były do realizatorów żywienia zbiorowego w...
W jaki sposób żywienie dzieci wpływa na ich rozwój poznawczy i wyniki w nauce?
Sposób żywienia dziecka ma wpływ na jego rozwój poznawczy oraz wyniki w nauce, co ponad wszelką wątpliwość pokazują doniesienia naukowe ostatnich lat. Dzieje się tak, ponieważ procesy nauki są nierozerwalnie związane z rozwojem anatomicznym mózgu, na który wpływ mają m.in. składniki pokarmowe diety.
Zdrowy dzień przedszkolaka. Jak przedszkolak dba o zdrowie? Materiały edukacyjne dotyczące zdrowego stylu życia dla przedszkoli.
Edukacja prozdrowotna w przedszkolu stanowi bardzo ważny element kształtowania i utrwalania prawidłowych nawyków zdrowego stylu życia w tym nawyków żywieniowych dzieci. Nawyki prozdrowotne powinny być kształtowane od wczesnego dzieciństwa, także w przedszkolu. Zdrowy styl życia w tym: prawidłowe żywienie, aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, właściwa higiena, odpowiednia długość snu są istotnymi czynnikami prawidłowego rozwoju dziecka, jego zdrowia i samopoczucia.
Białko w diecie młodego sportowca
Białko jest jednym z podstawowych składników odżywczych, którego prawidłowa podaż ma kluczowe znaczenie w procesie wzrastania u wszystkich dzieci. Natomiast dieta dzieci trenujących sport powinna być dostosowana do wyższej niż przeciętna aktywności, a co za tym idzie wynikających z tego powodu większych potrzeb żywieniowych.
Żywienie w przedszkolu – najczęstsze błędy
Planowanie żywienia zbiorowego w przedszkolu powinno opierać się na aktualnych rekomendacjach, normach żywienia oraz przepisach prawnych z zakresu żywienia dzieci. Czasami zdarza się, że jadłospis przedszkolny nie spełnia aktualnych rekomendacji i zaleceń. Obecnie do najczęściej popełnianego błędu żywieniowego w przedszkolach należy podawanie zbyt małych ilości: warzyw, mleka i przetworów mlecznych, potraw z nasion roślin strączkowych, produktów zbożowych pełnoziarnistych. Do częstych błędów zalicza się także nadmierne słodzenie i solenie potraw, nie zawsze wynikające z potrzeby technologicznej. Układając jadłospis w przedszkolu warto zwrócić uwagę na sezonowość produktów spożywczych, a także wymaganie odpowiedniej jakości potraw w przypadku korzystania z usług firm cateringowych.
Profilaktyka otyłości u dzieci i młodzieży
Otyłość została uznana za chorobę i wpisana na Międzynarodową Listę Chorób i Problemów Zdrowotnych (tzw. klasyfikacja ICD10) już ponad 50 lat temu. Definiowana jest jako nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej, które stanowi zagrożenie dla zdrowia i obecnie należy do głównych problemów zdrowotnych na świecie.
Bezpłatny e-book „Żywienie w przedszkolu w praktyce” część II – propozycja 30 zbilansowanych jadłospisów przedszkolnych.”
Posiłki serwowane w przedszkolu powinny spełniać rekomendacje zarówno z zakresu zasad prawidłowego żywienia dzieci, jak również być zgodne z przepisami prawa dotyczącymi żywienia w jednostkach systemu oświaty. Ponadto powinny być smaczne, estetycznie podane, zachęcające do konsumpcji.