Dział
Co kryje etykieta
Warto zwracać uwagę na skład i wartość odżywczą produktów spożywczych, aby wybrać produkt o jak najwyższej jakości. Ta sekcja przeprowadzi Cię przez proces zrozumienia etykiet żywności i ich znaczenia.
Zmiany w zakresie składu i znakowania soków owocowych
Kluczowymi czynnikami, które wpływają na zdrowie człowieka są m.in.: sposób odżywiania, aktywność fizyczna, palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu. W 2020 r. Komisja Europejska zapowiedziała, że w ramach wdrożenia strategii „od pola do stołu” będzie szukać możliwości ułatwienia przechodzenia konsumentom na zdrowszą dietę.
Zmiany w zakresie znakowania wina informacją o składzie i wartości odżywczej w wyniku realizacji Europejskiego Planu Walki z Rakiem
Na zdrowie człowieka wpływa wiele czynników, wśród których kluczową rolę odgrywają m.in.: sposób odżywiania, aktywność fizyczna, palenie papierosów czy spożywanie alkoholu. Aby ułatwić konsumentom komponowanie zdrowej diety, istnieje prawny wymóg zamieszczania na opakowaniach żywności informacji, m.in. na temat tego, co wchodzi w skład danego produktu i jaka jest jego wartość odżywcza – np. jak kaloryczny jest produkt, ile zawiera cukrów bądź tłuszczu.
Celiakia i dieta bezglutenowa – czytanie etykiet
Dieta stosowana w celiakii zakłada całkowite wyeliminowanie glutenu, nawet jego śladowych ilości. Istotne jest zatem każdorazowe czytanie informacji zawartych na etykietach produktów spożywczych i upewnienie się, że dana żywność jest bezpieczna dla osoby z celiakią. Czym się kierować i na co zwracać uwagę przy wyborze produktów bezglutenowych?
Znakowanie wartością odżywczą z przodu opakowania jako element pomagający w zdrowym i zrównoważonym sposobie odżywiania
Na zdrowie człowieka wpływa wiele czynników. Kluczowe jest m.in. zdrowe odżywianie, czyli spożywanie w odpowiedniej ilości żywności korzystnej dla zdrowia człowieka, w tym warzyw i owoców oraz ograniczanie spożycia żywności niezalecanej, np. słodyczy, czy żywności typu fast food. Eksperci ds. żywienia, na podstawie danych naukowych formułują zalecenia prawidłowego żywienia, które mają pomóc konsumentom w komponowaniu zdrowej diety.
Wartość energetyczna i zawartość wybranych składników odżywczych w słodyczach bez i z dodatkiem cukrów.
Słodycze są grupą żywności, której spożycie, z punktu widzenia żywieniowego, należy ograniczać. Produkty te charakteryzują się wysoką wartością energetyczną, wysoką zawartością cukrów a wiele z nich zawiera także znaczne ilości tłuszczu.
Jak wybierać gotowe roślinne zamienniki mięsa w sklepie?
Wraz ze zwiększającą się popularnością diet wegetariańskich, a tym samym rosnącym tempem życia, w sklepach dostępnych jest coraz więcej produktów roślinnych gotowych do spożycia. Na sklepowych półkach możemy zaobserwować większą ilość roślinnych zamienników mięsa, takich jak np.: burgery, wędliny, parówki czy kotlety. Czy te produkty mogą być elementem zbilansowanych posiłków?
Izomery trans kwasów tłuszczowych w ciastkach z cukierni sieciowych. Nowe dane w Bazie zawartości izomerów trans kwasów tłuszczowych w żywności (e-Baza)
Słodycze, a przede wszystkim wyroby ciastkarskie cieszą się dużą popularnością wśród konsumentów różnych grup wiekowych. Pomimo stosunkowo dużej zawartości tłuszczu
i cukrów prostych (Tabele składu i wartości odżywczej żywności, 2020 r.) wyroby te są bardzo popularne wśród Polaków. Poziom ich spożycia wynosi przeciętnie 0,79 kg/osobę/miesiąc (Budżety gospodarstw domowych w 2020 r.). Warto zauważyć również, że według badania ARC Rynek i Opinia (2021 r.) niemal jedna czwarta respondentów, z całej oferty gastronomicznej wskazała cukiernie i kawiarnie, jako najczęściej odwiedzane miejsca.
Słodzone napoje bezalkoholowe – „opłata cukrowa”
Nadmierne spożycie słodkich napojów bezalkoholowych, jak wskazują wyniki wielu badań, mogą zwiększać ryzyko rozwoju nadwagi i otyłości. Jedna szklanka (200 ml) napoju słodzonego cukrem lub syropem glukozowo-fruktozowym zawiera od 14 do 26 g cukru, co odpowiada 3 do ponad 5 łyżeczkom tego składnika. W 2021 r. wprowadzono „opłatę cukrową” od napojów bezalkoholowych Działanie to ma spowodować spadek spożycia tych produktów a w perspektywie długofalowej wpłynąć na poprawę zdrowia społeczeństwa.
Izomery trans kwasów tłuszczowych w ciastach z cukierni sieciowych
Nowe dane w Bazie zawartości izomerów trans kwasów tłuszczowych w żywności (e-Baza): izomery trans kwasów tłuszczowych w ciastach z cukierni sieciowych.
8 powodów, dla których warto czytać etykiety
Oto 8 argumentów przemawiających za tym, by uważnie czytać etykiety produktów żywnościowych.