Dział
Praktyczne porady
Poznaj praktyczne porady dotyczące wprowadzania zmian w stylu życia. W tej sekcji przeczytasz o tym w jaki sposób warto podejść do redukcji masy ciała, a także w jaki sposób można zmienić swój sposób żywienia na zdrowszy.
.

Dieta na wakacjach – jak powinna wyglądać, by uniknąć wyrzutów sumienia i dodatkowych kilogramów?
Spędzając wakacje nad polskim morzem, w górach lub za granicą, normalne jest, że mamy chęć spróbować lokalnych przysmaków. Latem mamy większą ochotę na lody, gofry z bitą śmietaną czy smażoną rybę z frytkami. Takie posiłki wpisują się w klimat wakacji. Jednak nie do końca w kanon zdrowej diety, zwłaszcza gdy są spożywane często i w dużych ilościach. Jak zatem podejść do kwestii żywienia na wakacjach?

Czy (nie) warto się ważyć?
Waga jest narzędziem stosowanym do przeprowadzania pomiarów masy ciała. Znajdziemy ją w wielu domach – u niektórych wykorzystywana codziennie, u innych tylko się kurzy. Dlaczego waga jest dla nas czymś więcej niż zwykłym sprzętem AGD? Jak często się ważyć oraz co zrobić, by przestać się bać wagi?

Diety pudełkowe pod lupą dietetyka
Zainteresowanie Polaków zdrowym odżywianiem i dietami nie słabnie. Chęć posiadania szczupłej sylwetki oraz dbałość o zdrowie, a zwłaszcza o odporność w okresie pandemii, motywuje społeczeństwo o zadbania o właściwą dietę. Czy catering dietetyczny może stać się elementem zdrowego stylu życia?

Zmiana nawyków żywieniowych – od czego zacząć?
Zmiana stylu życia jest procesem długotrwałym, który aby przyniósł oczekiwane efekty powinien być prowadzony wraz ze zmianą nawyków żywieniowych.

Bezpłatne e-szkolenia „Poprawa stanu żywienia, stanu odżywienia i aktywności fizycznej”
Od 12 listopada do 12 grudnia 2020 zapraszamy na bezpłatne szkolenia e-learningowe o nazwie „Poprawa stanu żywienia, stanu odżywienia i aktywności fizycznej” przygotowane z myślą o trzech grupach zawodowych: realizatorach żywienia zbiorowego w placówkach oświatowych i szpitalach; producentach żywności oraz pracownikach administracji publicznej i urzędów.

Mądre odchudzanie? Postaw na śniadanie!
W mediach możemy znaleźć wiele informacji odnośnie śniadań – mniej bądź bardziej wiarygodnych. Dlaczego warto je jeść? Czemu są tak istotne? Czy wartość energetyczna śniadań oraz ich jakość mogą mieć wpływ na przebieg procesu odchudzania czy rozwoju chorób?

Jaka dieta w otyłości? Zalecenia i jadłospis do pobrania
Otyłość jest uznawana obecnie za najważniejszą przewlekłą chorobę niezakaźną. Jest to schorzenie odznaczające się patologicznie zwiększonym udziałem tkanki tłuszczowej. Prowadzi to do zaburzenia czynności organizmu oraz problemów psychologicznych i socjologicznych, a tym samym do zwiększenia ryzyka zachorowalności i skrócenia oczekiwanego czasu życia.

Dieta lekkostrawna
Dieta lekkostrawna (łatwostrawna) jest dietą zalecaną w określonych jednostkach chorobowych lub po zabiegach pooperacyjnych. Praktyka dietetyczna pokazuje, że często jest ona błędnie rozumiana przez pacjentów. Tak jak w przypadku każdej nieprawidłowo prowadzonej diety może wpływać negatywnie na organizm. Czym jest dieta łatwostrawna i kiedy ma zastosowanie?

Czy trzeba ograniczyć węglowodany, żeby schudnąć?
Węglowodany nie są jednorodną grupą. Ze względu na budowę i właściwości fizykochemiczne dzielimy je na węglowodany proste i złożone, czyli mono- i polisacharydy.

Orzechy – lek na otyłość?
Obawę przed spożywaniem orzechów bardzo często wywołuje ich kaloryczność. Jednak dietetycy uspokajają – orzechy to jedna z najzdrowszych przekąsek, która powinna zagościć na stałe w naszej diecie. Ale czy również w diecie osób odchudzających się? Czy orzechy mogą wspomagać proces utraty tkanki tłuszczowej i chronić przed otyłością?