Dział
Seniorzy
Seniorzy wymagają szczególnej uwagi jeśli chodzi o aktywność fizyczną, która powinna być dopasowana do ich potrzeb i możliwości. W tej sekcji znajdziesz informacje, jaka aktywność fizyczna jest wskazana w starszym wieku, jak ruch może wspierać zdrowie i pogodę ducha seniorów.
Wpływ wysiłku fizycznego na profil lipidowy
Chyba nie trzeba dzisiaj nikogo przekonywać, że regularna aktywność fizyczna to ważny element zdrowego stylu życia. U osób, które są aktywne fizycznie, maleje ryzyko zachorowania na wiele chorób, tj. miażdżyca, nadciśnienie, zawał serca czy udar. Choroby te w naszym kraju są nadal główną przyczyną zgonów, mimo coraz większej popularności aktywności fizycznej wśród osób w różnym wieku.
Nietrzymanie moczu – wstydliwy kłopot. Ale jest na to rada!
Pierwsze objawy problemów z nietrzymaniem moczu mogą wystąpić już u młodych kobiet, u których przeważa wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wraz z wiekiem wzrost liczby incydentów nietrzymania moczu z powodu parć naglących zmniejsza różnicę między występowaniem tej choroby u kobiet i u mężczyzn. Jakie są przyczyny, a jakie sposoby radzenia sobie z tym schorzeniem?
Małe ćwiczenia – duży efekt
Codzienna aktywność fizyczna może przejawiać się na wiele sposobów. Czasem bywa planowana, podejmowana celowo z dobranymi indywidualnie formami ruchu, a czasem spontaniczna, wynikająca z potrzeby ruchu w trakcie zwykłych czynności dnia codziennego. Jak wskazują badania, warto wykonywać nawet najdrobniejsze ćwiczenia, a efekty mogą nas pozytywnie zaskoczyć.
Fenomen Nordic Walking. Dlaczego zachęca się seniorów do marszu z kijami?
Czy marsz z kijami różni się znacznie od zwykłego spaceru? Jakie korzyści dla organizmu daje taka forma ruchu? A może to moda, która jak każda inna przeminie?
Aktywność fizyczna a choroby demencyjne
Co wiemy na temat chorób demencyjnych? Jakie objawy tych chorób najbardziej utrudniają funkcjonowanie? Choroby demencyjne – czyli jakie?
Sprawne ciało równa się sprawny umysł na długo!
Ludzki mózg kurczy się z wiekiem, ale ostatnie badania wskazują, że jest on również zdolny do niezwykłej plastyczności, nawet w późnym wieku. Wielu naukowców podkreśla, jak ważne są ćwiczenia nie tylko dla ciała, ale przede wszystkim dla naszego mózgu. Co wiemy na ten temat? Czy faktycznie aktywność fizyczna wpływa korzystnie nie tylko na nasze ciało, ale także na umysł?
Aktywność fizyczna – najskuteczniejsze lekarstwo
Styl życia odgrywa ogromną rolę w zachowaniu dobrej kondycji psychofizycznej. Jakie czynniki spowolnią proces starzenia się i podziałają jak zastrzyk zdrowia i energii?
Codzienny ruch a sprawność funkcjonalna seniorek
Wykonywane każdego dnia proste ćwiczenia mięśni posturalnych pozwalają na zachowanie dobrej sprawności funkcjonalnej w wieku starszym. Te ćwiczenia, to na przykład świadome napinanie określonych partii mięśni podczas codziennych prac domowych. Jest jeszcze więcej sposobów na samodzielność w wieku starszym. Na przykład haftowanie pozwala na utrzymanie dobrej sprawności manualnej.
Aktywność fizyczna w okresie menopauzy. Jak i kiedy ćwiczyć?
W okresie menopauzy należy zadbać o dobrą kondycję i korzystać z ogólnodostępnych form ruchu. Ciekawych ofert ćwiczeń jest bardzo dużo. Aktywność fizyczna w tym czasie to szczególna witamina młodości, która łagodzi objawy menopauzy i stanowi doskonałą profilaktykę wielu schorzeń.
Aktywność fizyczna w profilaktyce chorób wieku starszego
Koncepcja korzystnego starzenia się (tzw. anti-aging) ma na celu przede wszystkim zapobieganie lub opóźnienie wystąpienia chorób charakterystycznych dla wieku podeszłego. Naukowcy, którzy poszukują metod opóźnienia procesów starzenia się, są zgodni już teraz, że aktywność fizyczna niewątpliwie jest jedną z nich. Ruch w wieku starszym wpływa korzystnie nie tylko na mięśnie i stawy, lecz także na mózg.