Dział
Nowotwory
W tej sekcji znajdziesz wskazówki dotyczące żywienia osób chorych na choroby nowotworowe.
Rak piersi – profilaktyka i żywienie w trakcie leczenia.
Rak piersi jest najpowszechniejszym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce i na świecie. W Polsce zachorowania na raka piersi stanowią 22,5% wszystkich przypadków. Najwyższą zapadalność notuje się między 50. a 74. rokiem życia. Odsetek ten znacząco zwiększa się po 35. roku życia. Rak piersi zajmuje drugie miejsce pod względem zgonów z powodu nowotworów złośliwych (14,8% ogółu zgonów).
Dieta w trakcie chemioterapii
Chemioterapia jest jedną z systemowych metod leczenia i polega na podaniu cytostatyków. Celem leczenia jest niszczenie, uszkadzanie lub spowalnianie rozwoju komórek nowotworowych.
Dieta w trakcie radioterapii nowotworów obszaru miednicy i jamy brzusznej
Radioterapia jest jedną z trzech najważniejszych metod leczenia onkologicznego, stosowaną jako leczenie samodzielne lub skojarzone z innymi metodami tj. chirurgią i/lub chemioterapią.
Dieta w trakcie radioterapii nowotworów okolicy głowy i szyi
Radioterapia to jedna z podstawowych metod leczenia onkologicznego, która wykorzystuje promieniowanie jonizujące. Stosowana jest jako samodzielne leczenie lub stanowi integralną część leczenia skojarzonego z chirurgią, chemioterapią i innymi metodami systemowego leczenia raka.
Żywienie w chorobach nowotworowych
Od wielu lat obserwuje się wzrost zachorowań na nowotwory. Warto więc wiedzieć, że dieta w chorobie nowotworowej ma bardzo duży wpływ na proces leczenia onkologicznego, ponieważ stan odżywienia w tej chorobie jest istotnym czynnikiem rokowniczym.
Dieta lekkostrawna
Dieta lekkostrawna (łatwostrawna) jest dietą zalecaną w określonych jednostkach chorobowych lub po zabiegach pooperacyjnych. Praktyka dietetyczna pokazuje, że często jest ona błędnie rozumiana przez pacjentów. Tak jak w przypadku każdej nieprawidłowo prowadzonej diety może wpływać negatywnie na organizm. Czym jest dieta łatwostrawna i kiedy ma zastosowanie?
Oleje roślinne w diecie pacjenta z chorobą nowotworową
Oleje roślinne są cennym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, które w diecie pacjenta onkologicznego powinny zajmować szczególne miejsce. Dzięki swoim właściwościom mogą zmniejszać nasilenie przewlekłego stanu zapalnego i stabilizować wydatki energetyczne organizmu spowalniając postęp choroby i rozwój niedożywienia.
Aflatoksyny w żywności a rak wątroby
O tym, że spleśniała żywność nie nadaje się do jedzenia, wie każdy z nas. Ale czy zdajemy sobie sprawę, jak wielkie ryzyko niesie ze sobą spożywanie produktów zawierających niewidoczne gołym okiem aflatoksyny wytwarzane przez pleśnie? Przestrzeganie kilku zasad dotyczących właściwego przechowywania żywności może uchronić nas przed zachorowaniem na raka wątroby.
Spożycie mięsa a ryzyko nowotworów
Obecny stan wiedzy naukowej nie pozostawia żadnych wątpliwości – regularne spożywanie czerwonego i przetworzonego mięsa jest związane z większą częstością zachorowania na nowotwory złośliwe. Szczególnie narażone są osoby, które nie wyobrażają sobie codziennych posiłków bez udziału wędlin lub smażonego mięsa. Warto mieć świadomość jaka ilość zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory i co można zrobić, aby je obniżyć.
Dieta ketogenna w nowotworach
We współczesnym świecie, w którym zachorowalność na nowotwory stale rośnie a skuteczność leczenia wielu z nich pozostaje wciąż niezadowalająca, intensywnie poszukuje się metod, które mogłyby wzmocnić standardowe terapie.