Dział
Regularna aktywność fizyczna
Najlepsza aktywność fizyczna to taka, która dopasowana jest do Twoich możliwości, potrzeb i preferencji! Regularne podejmowanie aktywności fizycznej o odpowiedniej intensywności i długości, która dodatkowo jest dla Ciebie przyjemna, przyniesie najwięcej korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. W tej sekcji znajdziesz informacje o tym w jaki sposób warto zwiększać swoją aktywność fizyczną a także jak aktywność fizyczna wpływa na Twoje zdrowie.
Sprawność ukierunkowana na zdrowie
Wyzwania koncepcji Health-Related Fitness (H-RF) w dobie pandemii COVID-19
Współczesna definicja sprawności fizycznej wg Światowej Organizacji Zdrowia WHO ujmuje ją jako istotny element zdrowia, obok sprawności psychicznej i społecznej. Ma być ona źródłem i warunkiem satysfakcjonującego życia. Niezależnie od naszego wieku czy miejsca zamieszkania dobra sprawność fizyczna zapewnia wyższą jakość życia i minimalizuje ryzyko większości problemów zdrowotnych.
Jak pracować nad motywacją podczas odchudzania?
Dokonanie zmian w sposobie żywienia nie jest łatwe, ponieważ wymaga zmiany nawyków, które kształtowały się w ciągu wielu lat. Podczas procesu odchudzania warto korzystać nie tylko z zaleceń żywieniowych i gotowych jadłospisów, lecz także z krótkich i prostych ćwiczeń psychodietetycznych, które pomogą odkryć wewnętrzne pokłady motywacji do wprowadzania trwałych zmian w sposobie żywienia.
Zespół nocnego jedzenia
Nocne wyprawy do lodówki, skutkujące niekontrolowanym objadaniem się w nocy, brak apetytu rano, rezygnacja ze śniadań, zaburzenia snu, wzmożony apetyt w godzinach popołudniowych – to główne kryteria, na podstawie których lekarz może rozpoznać zespół nocnego jedzenia. Został on po raz pierwszy opisany w roku 1955 przez A. I. Stunkarda.
Jak ćwiczyć, aby schudnąć?
Zmianom w sposobie żywienia musi towarzyszyć zwiększona aktywność fizyczna, aby proces chudnięcia był optymalny. Regularne, umiarkowane ćwiczenia przede wszystkim pomagają zredukować brzuszną tkankę tłuszczową. Dzięki temu poprawia się gospodarka lipidowa organizmu – tzn. zwiększa się stężenie tzw. dobrego cholesterolu , a obniża – triglicerydów . Sprzyjają również prawidłowemu działaniu insuliny, co chroni przed cukrzycą, a w przypadku jej istnienia ułatwia leczenie.