Autor Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | 9.11.2020 | Aktualności, Poradnia CDO
Działalność Instytutu Żywności i Żywienia, która liczy już ponad 50 lat, obejmuje zakres zadań i projektów w obszarze zdrowia publicznego. IŻŻ odpowiada za opracowywanie i publikowanie norm żywienia dla populacji polskiej oraz tabel składu i wartości odżywczej produktów. Dzięki zaangażowaniu specjalistów, organizacji wielu konferencji naukowych, stałej współpracy z instytucjami w kraju i za granicą, profesjonalnemu zapleczu laboratoryjnemu, Instytut stanowi ważną przestrzeń do prowadzenia konsultacji na tematy związane z żywnością, żywieniem i zdrowiem publicznym. Jest wiarygodnym, niezależnym i obiektywnym źródłem informacji.
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej zrodziło się z potrzeby szerzenia wiedzy w zakresie żywienia i zdrowego stylu życia, pozytywnej zmiany postaw i nawyków żywieniowych, a w konsekwencji poprawy stanu zdrowia Polaków. Bazując na działalności IŻŻ oraz czerpiąc z doświadczenia i nowoczesnych narzędzi, wypracowanych w dotychczas realizowanych programach, NCEŻ staje się wiarygodnym, sprawdzonym i przede wszystkim łatwo dostępnym źródłem wiedzy dla każdego Polaka. Każdy zainteresowany poprawą stanu swojego zdrowia i jakości życia, ma dostęp do wyników najnowszych badań prowadzonych przez IŻŻ, szeregu artykułów edukacyjnych i materiałów video. Zawsze też może skorzystać z profesjonalnego doradztwa doświadczonych ekspertów związanych z Instytutem.
Autor Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | 21.09.2020 | Poradnia CDO
Kto może skorzystać z konsultacji fizjoterapeutycznych?
Konsultacje są w szczególności przeznaczone dla osób, które:
- odczuwają dolegliwości bólowe stawów, mięśni lub kości. Ból kręgosłupa, bioder i kolan jest jednym z problemów, którego wielu z nas doświadcza na co dzień. Gdy nie jest on nasilony na tyle, że uniemożliwia nam funkcjonowanie, często nie podejmujemy żadnych działań w celu pozbycia się go. Tymczasem często wprowadzenie niewielkich zmian w swoim codziennym funkcjonowaniu może całkowicie wyeliminować odczuwane przez nas dolegliwości. Podczas konsultacji możemy dowiedzieć się co zrobić, aby profilaktyka bólu była efektywna, a także jak zachować się, gdy ból wystąpi.
- doświadczyły różnego rodzaju urazów. Niemal każda osoba w swoim życiu doświadczyła mniejszych lub większych urazów. Mogą to być różnego rodzaju złamania, naciągnięcia, naderwania, skręcenia i wiele innych. W takim przypadku konsultacja fizjoterapeutyczna może przyspieszyć proces leczenia, a także umożliwić powrót do pełni sprawności i profilaktykę podobnych zdarzeń w przyszłości.
- cierpią na różne choroby i chcą się upewnić jaka aktywność fizyczna będzie dla nich odpowiednia. W przypadku niektórych schorzeń, w szczególności tych, dotyczących układu krążenia, takich jak niewydolność serca, przebyty zawał i wiele innych, pacjenci obawiają się, że wysiłek może im jeszcze bardziej zaszkodzić. Tymczasem to właśnie brak aktywności jest czynnikiem, który predysponuje do szybkiego pogarszania się stanu zdrowia. Na konsultacji możemy dowiedzieć się w jaki sposób dbać o swoje zdrowie i formę fizyczną, a jednocześnie robić to w sposób, który jest bezpieczny, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia.
- trenują jakiś sport i chcą robić to w bezpieczny sposób. Dzisiaj coraz więcej osób decyduje się na podejmowanie różnych aktywności na poziomie amatorskim. Choć jest to bardzo pozytywne zjawisko, to jednak pewnym zagrożeniem jest fakt, że treningi te są często wykonywane bez nadzoru trenera, który posiada odpowiednią wiedzę. To może prowadzić do powstanie różnego rodzaju przeciążeń i kontuzji. Jeżeli więc sami znajdujemy się w takiej sytuacji, to na konsultacji możemy dowiedzieć się na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby ćwiczyć w sposób prawidłowy, a także o jakie ćwiczenia uzupełnić swój trening, aby odpowiednio zapobiegać kontuzjom.
- cierpią na choroby, które ograniczają ich sprawność. Niektóre schorzenia znacząco obniżają nasze możliwości fizyczne. Choć w niektórych przypadkach jest to nieuniknione, to jednak możemy znacząco zmniejszyć deficyty, jeżeli odpowiednio wcześniej podejmiemy odpowiednie kroki. W przypadku zdiagnozowania takich chorób jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona i wiele innych, warto od razu zgłosić się na konsultacje, dzięki czemu dowiemy się, jakie aktywności należy podjąć, aby spowolnić ich rozwój.
- chcą skonsultować rzeczy, które nie są wymienione powyżej. Fizjoterapia jest dziedziną bardzo szeroką i obejmuje wiele różnych zagadnień, które mogą nie być wymienione w powyższych punktach. Dlatego też, jeżeli posiadamy inne wątpliwości, które chcielibyśmy wyjaśnić z fizjoterapeutą, to konsultacja jest świetną okazją aby to zrobić.
Dlaczego warto skorzystać?
Konsultacje udzielane są przez fizjoterapeutów posiadających Prawo do Wykonywania Zawodu Fizjoterapeuty nadane przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że są to osoby, które posiadają odpowiednią wiedzę, a ich porady będą adekwatne do Twojej sytuacji i Twojego stanu zdrowia.
Indywidualna konsultacja pozwoli ustalić jakie działania powinieneś podjąć, dostosowując je nie tylko do Twojego stanu zdrowia, ale także możliwości czasowych i Twoich oczekiwań względem własnej sprawności. Zdajemy sobie sprawę, że nie u każdego sprawdzi się jedna metoda działania, a indywidulane dopasowanie działań może być kluczowe dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów.
- Bezpłatne konsultacje bez wychodzenia z domu
Wszystkie konsultacje odbywające się w naszym Centrum Dietetycznym Online są finansowane z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016 – 2020, dzięki czemu Ty nie ponosisz żadnych kosztów z nimi związanych. Dodatkowo odbywają się one w formie wideorozmowy przez internet, co powoduje, że nie musisz martwić się dojazdem w określone miejsce i możesz z nich skorzystać niezależnie od tego, gdzie aktualnie przebywasz.
Wszyscy wiemy, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. W profilaktyce urazów oraz różnego rodzaju chorób układu ruchu, układu krążenia i innych, to właśnie fizjoterapia odgrywa bardzo ważną rolę. Dlatego też warto umawiać się na konsultacje jeżeli tylko zauważymy u siebie jakieś objawy, które nas zaniepokoją. Przy odpowiednio wcześnie podjętych działaniach, możemy bardzo skutecznie pozbyć się problemu bez stosowania jakichkolwiek inwazyjnych metod leczenia.
- Wspomaganie leczenia i profilaktyka wtórna
Choć doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest profilaktyka, to jednak nie zawsze udaje nam się zadziałać odpowiednio wcześnie. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że fizjoterapia może być skuteczna na każdym etapie choroby. Jest ona doskonałym uzupełnieniem leczenia stosowanego w różnych schorzeniach. Przydaje się także po powrocie do zdrowia, aby nie dopuścić do ponownego rozwoju danej choroby.
W celu zwiększenia efektywności konsultacji online wypełnij ankietę (dostępną po zalogowaniu się na profil CDO) dotyczącą aktualnego stanu zdrowia oraz podaj cel konsultacji (np. utrata wagi, wzmocnienie mięśni brzucha, itp.).
Autor Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | 24.04.2019 | Poradnia CDO
Najważniejsze są trwałe zmiany
Gotowy jadłospis w pierwszej chwili może wydawać się świetnym rozwiązaniem. Nie musisz się zastanawiać co przygotować na posiłek, masz ustalony konkretny plan działania, który wystarczy zrealizować. Tylko niestety jest to rozwiązanie tymczasowe. Co w momencie, kiedy rezygnujesz z dalszej współpracy z dietetykiem? Problematyczne bywają też sytuacje, kiedy w sklepie nie ma produktu z przepisu, musisz zostać dłużej w pracy lub wyjedziesz na wakacje czy weekend. Stajesz wtedy przed wyzwaniem samodzielnego skomponowania posiłku lub nawet całodziennego menu. Dlatego w niektórych przypadkach zdecydowanie lepiej sprawdza się edukacja żywieniowa, dzięki której zyskujesz wiedzę co, kiedy i w jakich ilościach należy spożywać. Ponadto edukacja żywieniowa ma na celu doprowadzenie do trwałej zmiany nawyków, co pozwoli Ci nie tylko uzyskać, ale i utrzymać osiągnięte rezultaty w przyszłości.
Holistyczne podejście kluczem do sukcesu
Idąc do lekarza oczekujesz, że odkryje on przyczynę Twoich dolegliwości czy tylko przepisze odpowiednie leki, aby złagodzić objawy? W końcu najlepiej byłoby wiedzieć, co powoduje, że czujesz się źle i wykluczyć ten czynnik, jeśli tylko jest taka możliwość. Dzięki edukacji żywieniowej jesteś w stanie nie tylko zmniejszyć dolegliwości, ale również zapobiec ich ponownemu pojawieniu się. Podczas gdy gotowy jadłospis można nazwać lekiem na objawy, edukacja żywieniowa to proces obejmujący zarówno wiadomości teoretyczne z zakresu żywienia człowieka, jak i praktyczne wskazówki. Zyskujesz więc odpowiednią wiedzę, ale również umiejętności i postawy pozwalające na dokonywanie zdrowych wyborów, opieranie się negatywnym naciskom czy unikanie błędów żywieniowych.
Dla Ciebie i najbliższych
Zmiana nawyków żywieniowych może pozytywnie wpłynąć nie tylko na Ciebie, ale również na twoich najbliższych. Jeśli w Twojej kuchni zagości więcej warzyw i innych zdrowych, nieprzetworzonych produktów być może również pozostali domownicy będą brać z ciebie przykład i chętniej po nie sięgać. Mając wiedzę z podstaw prawidłowego żywienia możesz serwować dania w zdrowszym wydaniu całej rodzinie, podczas gdy gotowy jadłospis jest ułożony najczęściej tak, by zaspokajać wyłącznie potrzeby twojego organizmu. Edukacja żywieniowa to dążenie do tego by zdrowe odżywianie stało się nieodłącznym elementem Twojego życia. Warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy sprawią, że zmiana nawyków żywieniowych będzie przemyślana, świadoma i trwała.
Jesteśmy dla Ciebie! 🙂
www.poradnia.ncez.pl
Piśmiennictwo:
1. Gertig H, Gawęcki J. Podstawy nauki o żywieniu, T. 1, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2008.
2. Wanat G.: Wybrane aspekty edukacji żywieniowej, W: Promocja zdrowia i edukacja zdrowotna z elementami pedagogiki, pod red. J. Woźniak-Holeckiej i R. Braczkowskiego, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, 2014.
Autor mgr Beata Bondyra-Wiśniewska | 4.04.2019 | Poradnia CDO
Niejednokrotnie proces odchudzania odbywa się w zaciszu własnego domu, poprzez zmianę sposobu odżywiania i zwiększenie aktywności fizycznej. Warto jednak podejść do odchudzania „z głową” i skonsultować się ze specjalistą dietetykiem, który pomoże w dostosowaniu diety do Twoich upodobań smakowych oraz stylu życia, a także zapewni wsparcie psychiczne i pomoże w utrzymaniu motywacji. Pamiętaj, że wykwalifikowani dietetycy z Centrum Dietetycznego Online czekają na Ciebie ze swoją wiedzą i doświadczeniem! Podczas pracy z dietetykiem przez Internet niektóre parametry warto monitorować regularnie. W jaki jednak sposób samodzielnie kontrolować swoje postępy w odchudzaniu? Czy sama masa ciała wystarczy?
Pomiar masy ciała w warunkach domowych
Posiadanie w domu wagi i mierzenie swojej masy ciała jest najbardziej powszechnym i niejednokrotnie jedynym stosowanym sposobem oceny progresu podczas odchudzania.
Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, dzięki którym pomiar będzie najbardziej miarodajny.
#1. Za każdym razem waż się o tej samej porze dnia, najlepiej rano. W ciągu całego dnia masa ciała się zmienia w zależności od ilości spożytego pokarmu, wypitych napojów czy rodzaju uprawianej aktywności fizycznej.
#2. Przed ważeniem skorzystaj z toalety.
#3. Stawaj na wadze będąc na czczo.
#4. Pozbądź się zbędnych elementów garderoby – waż się w bieliźnie i bez butów.
#5. Najważniejsza zasada – waż się nie częściej niż raz w tygodniu! Wahania masy ciała są całkowicie naturalne i zależą m.in. od cyklu miesięcznego kobiety, wypełnienia pęcherza i przewodu pokarmowego czy stopnia zatrzymania wody w organizmie.
Samokontrola postępów, czyli co oprócz masy ciała mogę mierzyć samodzielnie?
Znając swoją aktualną masę ciała możemy sprawdzić jej prawidłowość obliczając wskaźnik masy ciała BMI. W celu jego wyznaczenia należy podzielić masę ciała (kg) przez wzrost do kwadratu (m2), po czym odnieść do wartości referencyjnych ustalonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO):
- < 18,5 – niedowaga,
- 18,5-24,99 – prawidłowa masa ciała,
- 25,0-34,99 – otyłość I stopnia,
- 35,0-39,99 – otyłość II stopnia,
- ≥ 40 – otyłość III stopnia (olbrzymia).
Skupianie się wyłącznie na pomiarze masy ciała może okazać się jednak niewystarczające, szczególnie, kiedy włączamy aktywność fizyczną bądź zwiększamy jej intensywność. Warto wtedy mierzyć także obwody swojego ciała, które z pewnością wskażą zmiany zachodzące w sylwetce. Jeśli zawartość tkanki tłuszczowej zmniejszy się, ale jednocześnie wzrośnie ilość mięśni, nie zaobserwujemy zmian stając na wadze, ale w obwodach będzie ona zauważalna. Dzieje się tak, ponieważ mięśnie, przy tej samej wadze, mają mniejszą objętość w porównaniu do tkanki tłuszczowej. Do mierzenia obwodów potrzebny jest jedynie centymetr krawiecki, a zasady są takie same, jak w przypadku ważenia się. Taśmę miarki należy ściśle przyłożyć do ciała, ale nie można zaciskać jej na siłę. Najczęściej mierzy się obwód talii (w najwęższej części brzucha, pod żebrami, nad pępkiem) i bioder (w ich najszerszym miejscu).
Na podstawie proporcji między nimi można wyznaczyć wskaźnik WHR określający typ sylwetki:
- >0,9 u mężczyzn i > 0,85 u kobiet oznacza budowę typu „jabłko” i tendencję do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w obrębie brzucha,
- <0,9 u mężczyzn i < 0,85 u kobiet oznacza budowę typu „gruszka” i tendencję do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w obrębie ud i pośladków.
Można mierzyć również obwody innych części ciała, m.in. pasa/brzucha (obwód wokół pępka), ramienia/bicepsa (w najszerszej części na luźno wyprostowanej ręce), uda i łydki (w najszerszych miejscach). Pomiar talii oraz brzucha powinien być wykonany na bezdechu, tak, aby nie zwiększać, ani nie zmniejszać jego obwodu. Przy regularnej ocenie postępów ważne jest, aby pomiaru obwodów dokonywać w tych samych miejscach ciała.
Systematyczna samokontrola – dlaczego warto?
Systematyczna samokontrola powyższych parametrów jest niezwykle istotna podczas procesu odchudzania i daje dietetykowi możliwość weryfikacji ustalonego planu żywieniowego oraz wprowadzenia modyfikacji dotyczących kaloryczności i udziału poszczególnych makroskładników w diecie. Co więcej, dokonywanie regularnych pomiarów po zakończeniu procesu odchudzania pozwoli na utrzymanie osiągniętych efektów i monitorowanie ewentualnych zmian.
Jesteśmy dla Ciebie!
www.poradnia.ncez.pl
Piśmiennictwo:
1. Brończyk-Puzoń A., Koszowska A., Bieniek J.: Podstawowe pomiary antropometryczne i pochodne wskaźniki w poradnictwie dietetycznym – część pierwsza. Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 2018, 8 (3): 217–222.
2. Jarosz M. (red.): Praktyczny podręcznik dietetyki. Wydawnictwo Instytutu Żywności i Żywienia, 2010, s. 117-130.
Autor Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | 4.04.2019 | Poradnia CDO
Kształtowanie trwałych nawyków żywieniowych
Bardzo istotne podczas zmiany naszego sposobu żywienia jest powolne i systematyczne wprowadzanie modyfikacji w dotychczasowych nawykach żywieniowych. Kierując się taką zasadą dużo łatwiej będzie Ci realizować ustalony plan i utrwalanie kolejnych zaleceń w praktyce. Poprzez stały kontakt z dietetykiem w tym czasie masz możliwość bieżącego zadawania pytań, wspólnego szukania odpowiednich rozwiązań i wprowadzania kolejnych modyfikacji żywieniowych.
Małe cele, realne zmiany
Cykliczne spotkania pacjenta z dietetykiem umożliwią Ci wyznaczanie małych celów do zrealizowania w konkretnym czasie, co w wielu przypadkach korzystnie może wpłynąć na zwiększenie skuteczności poprzez szybszą realizację założonych celów. Podczas regularnych wizyt dietetyk ma także możliwość monitorowania ich na bieżąco oraz wprowadzania odpowiednich modyfikacji. Zdarza się, że okres wprowadzania zmian w żywieniu przypada na trudne okoliczności – święta czy przyjęcia okolicznościowe. Wtedy wspólnie z dietetykiem na bieżąco możesz modyfikować zalecenia żywieniowe i dopasowywać je do obecnego trybu życia, co jest też bardzo przydatne np. przed wyjazdem na wakacje. Warto również abyś konsultował z dietetykiem wszelkie postępy zarówno w odniesieniu do monitorowanych parametrów → Samokontrola – dlaczego warto dokonywać pomiarów w domu? oraz badań laboratoryjnych w celu sprawdzenia skuteczności założonego planu żywieniowego.
Wspólna praca popłaca
Dietetyk odgrywa również ważną rolę w podtrzymaniu Twojej motywacji do wprowadzenia założonych zmian. Regularne konsultacje sprawdzą się więc idealnie w momencie, w którym potrzebujesz wsparcia. Każde spotkanie z dietetykiem będzie nie tylko źródłem motywacji, ale także zachęty i inspiracji do dalszego działania. Świadomość, że nie jest się samym w procesie zmian z pewnością pozytywnie wpłynie na ich realizację.
Pamiętaj, że długofalowa opieka dietetyczna niesie ze sobą wiele korzyści, dlatego jest tak istotna podczas wprowadzania zmian w sposobie żywienia. Pamiętaj, że w Centrum Dietetycznym Online możesz skorzystać z fachowej i regularnej pomocy doświadczonych dietetyków.
Autor Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | 28.03.2019 | Poradnia CDO
#1 Wiarygodne informacje
Konsultacje dietetyczne są udzielane przez kompetentnych dietetyków, którzy stale pogłębiają swoją wiedzę i umiejętności w pracy z pacjentem. Przekazywane informacje są oparte na najnowszych doniesieniach naukowych, a także latach doświadczeń pracowników Instytutu Żywności i Żywienia.
#2 Za darmo bez wychodzenia z domu
Rozmowy w Centrum Dietetycznym Online są dla Ciebie całkowicie bezpłatne – są finansowane z Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Konsultacje odbywają się przez Internet w formie wideorozmowy – w zaciszu własnego domu, bez tracenia czasu na dojazd. Dowiedz się więcej → Centrum Dietetyczne Online – odpowiadamy na najczęściej zadawana pytania przez pacjentów.
#3 Indywidualne podejście
Dietetyk podczas rozmowy skupi się na Twoich potrzebach, celach i możliwościach. W oparciu o występujące dolegliwości, aktualne wyniki badań i zalecenia lekarza, specjalista sformułuje właściwe zalecenia żywieniowe, dostosowane do Twojego trybu życia i dotychczasowych nawyków żywieniowych.
#4 Profilaktyka
Nie od dziś wiadomo, że prawidłowe żywienie jest nieodłącznym elementem zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia. Podczas konsultacji przeanalizujesz z dietetykiem swoją dietę i dowiesz się, czy warto w niej coś zmienić. Pamiętaj, że kierując się zasadami zdrowego żywienia możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób, między innymi otyłości, chorób układu krążenia czy nowotworu jelita grubego.
#5 Wspomaganie leczenia
Prawidłowa dieta jest istotna nie tylko w profilaktyce, ale ma również kluczowe znaczenie we wspomaganiu procesu leczenia. Trafnie sformułowane zalecenia żywieniowe mogą zmniejszyć odczuwanie dolegliwości i pomóc w szybszym powrocie do zdrowia.
#6 Stały kontakt z dietetykiem
Rozmowy w Centrum Dietetycznym Online nie muszą skończyć się na jednym spotkaniu. Stały kontakt z dietetykiem da Ci możliwość bieżącego kontrolowania zmian, a także wzmocni Twoją motywację. Dowiedz się więcej → Długofalowa opieka dietetyczna – dlaczego warto?
Centrum Dietetyczne Online wychodzi naprzeciw Twoim potrzebom. Zapewnia łatwy i stały dostęp do dietetyka przez Internet. A to wszystko za darmo i w dowolnie wybranym przez Ciebie miejscu.
Autor Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | 24.02.2019 | Aktualności, Poradnia CDO
Na czym polega rodzinna konsultacja dietetyczna online?
Rodzinna konsultacja dietetyczna online polega na rozmowie przez Internet dietetyka z co najmniej dwiema osobami z rodziny, gdzie chociaż jedna z nich jest pełnoletnia. Co powinno je łączyć? – wspólny żywieniowy cel. Przed konsultacją należy wspólnie wypełnić ankietę rodzinną, uwzględniając osoby, które będą brały udział w rozmowie z dietetykiem. Po uzupełnieniu wszystkich niezbędnych informacji należy wybrać dogodną godzinę i zapisać się na konsultację. System losowo wybierze dietetyka, z którym odbędzie się darmowa konsultacja trwająca do 45 minut. W momencie rozpoczęcia konsultacji należy zalogować się na stronie www.poradnia.ncez.pl na profilu rodziny oraz kliknąć „Rozpocznij połączenie” oraz „Włącz wideo/audio”. Konsultacja odbędzie się na zasadzie video-rozmowy, dlatego warto wcześniej sprawdzić czy kamera i mikrofon są sprawne.
Głównym celem konsultacji jest zwiększenie świadomości żywieniowej Twojej rodziny oraz wspólna praca nad zmianą Waszych nawyków żywieniowych.
Dietetyk razem z Wami ustali cele żywieniowe, wesprze rzetelną wiedzą oraz pomoże gdy pojawią się pytania czy niejasności.
Kiedy konsultacja rodzinna, a kiedy indywidualna?
Do konsultacji rodzinnej powinny zasiąść przed monitorem co najmniej 2 osoby tworzące wspólne gospodarstwo domowe, które chcą zmieniać razem swoje nawyki żywieniowe. Mogą to być dorośli członkowie rodziny, ale także rodzice z dziećmi w różnym wieku, którzy chcą wdrożyć zdrowe nawyki żywieniowe u dzieci już od najmłodszych lat. Powodem konsultacji może być również choroba jednego z członków rodziny wymagająca wprowadzenia modyfikacji w żywieniu całej rodziny (np. występowanie celiakii u dziecka) lub zwiększenie świadomości dotyczącej żywienia w chorobie (np. występowanie nowotworu u członka rodziny, dny moczanowej, chorób jelit). Jeśli poszczególni członkowie rodziny mają szereg różnych schorzeń i nie można uwspólnić zaleceń żywieniowych zaleca się założenie dla każdego z nich indywidualnego konta. Podczas konsultacji indywidualnej dietetyk skupi się wyłącznie na potrzebach zdrowotnych i żywieniowych danej osoby.
Dlaczego warto skorzystać z konsultacji rodzinnej?
Powszechnie wiadomo, że nawyki żywieniowe kształtowane są już od najmłodszych lat. Wypracowanie odpowiednich przyzwyczajeń u dzieci z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Dietetyk podczas rodzinnej konsultacji żywieniowej online, udzielając prostych wskazówek, pomoże zadbać o zdrowie najbliższych. Wspólnie zdecydowanie łatwiej wprowadzać zmiany dotyczące robienia odpowiednich zakupów, wyboru poszczególnych produktów, technik kulinarnych czy aktywności fizycznej. Warto razem z dietetykiem, podczas cyklicznych spotkań, wspólnie wyznaczać cele i małymi krokami je realizować.
Autor Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | 12.02.2019 | Aktualności, Poradnia CDO
Czym jest CDO?
Centrum Dietetyczne Online jest internetową poradnią dietetyczną, oferującą konsultacje online z których mogą skorzystać osoby dorosłe oraz całe rodziny posiadające dostęp do Internetu. Zespół konsultantów CDO składa się z wykwalifikowanych dietetyków i psychologa- psychodietetyka. Nad prawidłowym działaniem Centrum Dietetycznego Online czuwa koordynator zespołu, kierownik projektu oraz specjaliści do spraw marketingu. CDO na co dzień wspierają również doświadczeni eksperci Instytutu Żywności i Żywienia. Wszyscy specjaliści CDO ukończyli wyższe uczelnie kierunkowe oraz stale poszerzają i aktualizują swoją wiedzę tak, aby jak najlepiej pomóc każdemu pacjentowi, a sam system dostosować w taki sposób, aby był jak najbardziej użyteczny i funkcjonalny.
Misja CDO
Głównym celem działania Centrum Dietetycznego Online jest pomoc osobom, które potrzebują porady dietetyka w codziennym życiu lub chcą zwiększyć swoją świadomość na temat prawidłowego odżywiania.
Poprzez prowadzone konsultacje:
-
edukujemy pacjentów w zakresie zasad zdrowego żywienia i aktywności fizycznej,
-
udzielamy zaleceń dotyczących żywienia w chorobach na podstawie szczegółowo przeprowadzonego wywiadu,
-
obalamy żywieniowe mity bazując na najnowszej literaturze naukowej.
Pomagamy zarówno osobom zdrowym, które chcą sprawdzić czy ich sposób żywienia jest właściwy jak i chorym, dla których dieta powinna być elementem skutecznego leczenia, szczególnie w przypadku, gdy jednocześnie występuje wiele różnych schorzeń.
Pacjenci mogą mieć pewność, że w naszej poradni uzyskają rzetelne informacje potwierdzone badaniami naukowymi, zgodnymi z aktualnym stanem wiedzy.
Jak działa CDO?
Centrum Dietetyczne Online jest dostępne przez prawie 12 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu, w tym soboty. Każda konsultacja trwa około 30 minut i może odbyć się od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 19:30, a w soboty od 9:00 do 16:30. Do dyspozycji pacjentów jest 6 wykwalifikowanych dietetyków, którzy za pośrednictwem specjalnie przygotowanej platformy internetowej udzielają indywidualnych konsultacji dietetycznych. Konsultacje mogą mieć charakter jednorazowej porady lub stałej opieki dietetycznej.
Aby zapisać się na konsultacje należy zarejestrować się, wypełnić ankietę, która pozwoli w bardziej indywidualny sposób dostosować zakres porady do podanego celu i wybrać dogodny termin w kalendarzu.
Konsultacje odbywają się bezpośrednio na koncie użytkownika na stronie CDO i mają formę video lub audio. Podczas wizyty istnieje również możliwość prowadzenia rozmowy na czacie. Po odbytej konsultacji pacjent ma możliwość wyboru w kalendarzu terminu kolejnej wizyty.
Centrum Dietetyczne Online Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej to doskonałe miejsce dla ludzi ceniących sobie wygodę i komfort oraz oszczędność czasu, w którym można zweryfikować swoje nawyki żywieniowe, porozmawiać o swoim stylu życia oraz skutecznie walczyć z chorobami wymagającymi odpowiedniego żywienia.
Jesteśmy dla Ciebie! 🙂
www.poradnia.ncez.pl
Autor Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | 8.02.2019 | Poradnia CDO
Warto pamiętać, że modyfikując nawyki żywieniowe czy zmieniając dietę wprowadzasz zmiany, które są dla Ciebie nowe. A nowe często oznacza nieznane. Dlatego w takich sytuacjach warto sięgnąć po wsparcie psychologa lub psychodietetyka, który będzie towarzyszył Ci w tym czasie, a w trudnych momentach zapewni pomoc i przestrzeń do szczerej rozmowy.
Pomoc psychologa jest również dla ludzi zdrowych
Psycholog pracuje nie tylko z osobami zmagającym się z chorobami czy zaburzeniami psychicznymi. Tak samo często pomaga on osobom zdrowym, które potrzebują wsparcia w trudnej, nieznanej dotąd sytuacji. Niewątpliwie zmiana zachowań i przyzwyczajeń żywieniowych do takich należy. Podczas spotkań psycholog dba o to, aby pacjent czuł się bezpiecznie i komfortowo, a także by miał on przestrzeń do szczerej rozmowy.
Dlaczego wsparcie psychologa podczas zmiany nawyków żywieniowych i dietoterapii jest takie ważne?
Oto 4 powody, dla których warto porozmawiać z psychologiem lub psychodietetykiem, gdy chcesz zmienić swoje żywienie:
#1 Psycholog pomoże Ci zweryfikować cel pracy. Definiowanie poprawnego celu pracy jest niezbędne do osiągnięcia satysfakcjonujących efektów. Psycholog wspólnie z Tobą ustali cel, który jest mierzalny, realny do spełnienia i dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb.
#2 Psycholog pomoże Ci pracować nad poziomem motywacji. Wielu osobom brakuje motywacji, aby rozpocząć działanie, a okazuje się, że już krótka, profesjonalna interwencja może być pomocna w przyśpieszeniu zmiany. Psycholog podczas takiej konsultacji pokaże Ci jak budować poziom motywacji oraz pomoże przetrwać jej spadek.
#3 Psycholog wesprze Cię w trudnych momentach podczas działania. W trakcie wprowadzania zmiany zdarzają się ciężkie chwile, podczas których doświadczamy zwątpienia oraz spadku motywacji. Wspólnie z psychologiem opracujesz “plan awaryjny”, dzięki któremu łatwiej będzie Ci poradzić sobie w trudnym czasie.
#4 Psycholog zapewni Ci bezpieczną przestrzeń do szczerej rozmowy. Jednym z głównych zadań psychologa jest stworzenie komfortowych warunków do rozmowy bez wartościowania i oceny. Podczas rozmowy psycholog okaże Ci zrozumienie i wsparcie. To doskonałe miejsce, aby móc się wygadać i porozmawiać o trudnych kwestiach.
Piśmiennictwo:
1. Miller W.R., Rollnick S.: Wywiad Motywujący. Jak przygotować ludzi do zmiany, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków; 2010.
2. Czabała, J, C.: Czynniki leczące w psychoterapii. Wydawnictwo Naukowe PWN: Warszawa 2002.
3. Wieczorkowska-Wierzbińska G.: Psychologiczne ograniczenia. Warszawa; 2011.