Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | Najnowszy e-book
Wyszukiwarka
Home 9 Aktualności 9 Najnowszy e-book „Gdy dokucza zgaga… – zalecenia żywieniowe w chorobie refluksowej przełyku”

Najnowszy e-book „Gdy dokucza zgaga… – zalecenia żywieniowe w chorobie refluksowej przełyku”

Autor

Zachęcamy do zapoznania się z nowym e-bookiem z zaleceniami dotyczącymi żywienia i stylu życia w chorobie refluksowej przełyku, przygotowanym przez ekspertki z Zakładu Edukacji Żywieniowej.
Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | Najnowszy e-book

Choroba refluksowa przełyku to schorzenie górnego odcinka przewodu pokarmowego, które powstaje na skutek tzw. refluksu, czyli cofania kwaśnej treści z  żołądka do przełyku. Może to powodować przykre dolegliwości i/lub komplikacje, które negatywnie wpływają na jakość życia. Nieleczona choroba o ciężkim przebiegu może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak zwężenie przełyku, krwawienia z  przewodu pokarmowego, rak gruczołowy przełyku.

Do charakterystycznych objawów choroby należą zgaga, opisywana jako uczucie „palenia” za mostkiem, oraz regurgitacje, czyli przesunięcie treści żołądkowej do przełyku, a nawet jamy ustnej bez odruchu wymiotnego. Zgaga występująca sporadycznie nie zawsze oznacza chorobę. Jeśli jednak objaw ten pojawia się regularnie, z częstotliwością co najmniej raz w tygodniu, warto skonsultować się z lekarzem w celu diagnostyki. Choroba może się też manifestować szeregiem objawów nie związanych z przełykiem, np. bólami w klatce piersiowej (często za mostkiem ale niezwiązanymi z chorobą serca), napadowym kaszlem, utrzymującym się dyskomfortem lub bólem gardła, chrypą, zapaleniem dziąseł, nawracającym zapaleniem ucha środkowego a nawet … czkawką.

Zachęcamy do zapoznania się z nowym e-bookiem z zaleceniami dotyczącymi żywienia i stylu życia w chorobie refluksowej przełyku, przygotowanym przez ekspertki z Zakładu Edukacji Żywieniowej:

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | Najnowszy e-book

Inne informacje z kategorii Dla mediów: