Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | Dietetyka sportowa
Wyszukiwarka

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej | Dietetyka sportowa

Dział

Dietetyka sportowa

Dietetyka sportowa odpowiada na potrzeby żywieniowe sportowców. Zalecenia żywieniowe w sporcie różnią się od siebie w zależności od rodzaju wykonywanej dyscypliny sportowej. Sportowcy powinni zwracać uwagę zarówno na podaż energii, jak i poszczególnych składników odżywczych. W tej sekcji znajdziesz informacje dotyczące dietetyki sportowej oraz zaleceń dla osób aktywnych fizycznie.

Witamina D w diecie sportowca

Witamina D w diecie sportowca

Witamina D jest jedną z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W przeciwieństwie do pozostałych witamin może być wytwarzana w istotnych ilościach w organizmie. Ma to miejsce w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Niestety przez większość roku kąt padania promieni słonecznych jest zbyt niski, żeby możliwa była synteza skórna witaminy D. Dlatego zaleca się suplementację tą witaminą.

czytaj dalej
Żelazo w diecie sportowca

Żelazo w diecie sportowca

Nie ma wątpliwości, że żelazo odgrywa kluczową rolę w procesach związanych z wydolnością fizyczną. Bardzo często jest to pierwiastek niedoborowy. Żelazo słusznie kojarzy się z hemoglobiną i w związku z tym z transportem tlenu we krwi. Nie jest to jednak jedyna rola żelaza. Uczestniczy ono również w oddychaniu komórkowym, pomaga gromadzić tlen w mięśniach w postaci mioglobiny, jest kofaktorem wielu enzymów i jest wykorzystywane przez układ immunologiczny do zwalczania patogenów. Wszystko to sprawia, że żelazo jest istotne dla zachowania zdrowia i wysokiej wydolności u sportowców.

czytaj dalej
Nawodnienie w diecie sportowca

Nawodnienie w diecie sportowca

Woda bywa określana czwartym makroskładnikiem i mimo, że nie niesie wartości energetycznej, to odgrywa fundamentalną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Ciało dorosłej osoby składa się w 60% z wody, a tkanka mięśniowa zawiera jej 75%. Jest to więc substancja, która najpowszechniej ze wszystkich występuje w ciele człowieka. Co ciekawe najmniej wody zawiera tkanka tłuszczowa, bo około 5%.

czytaj dalej