Dział
Dietetyka sportowa
Dietetyka sportowa odpowiada na potrzeby żywieniowe sportowców. Zalecenia żywieniowe w sporcie różnią się od siebie w zależności od rodzaju wykonywanej dyscypliny sportowej. Sportowcy powinni zwracać uwagę zarówno na podaż energii, jak i poszczególnych składników odżywczych. W tej sekcji znajdziesz informacje dotyczące dietetyki sportowej oraz zaleceń dla osób aktywnych fizycznie.
Czy sportowcy mogą solić więcej?
Jeśli jesteś wyczynowym sportowcem lub amatorem uprawiającym rekreacyjnie sport na wysokim poziomie, to nie musisz stosować się do zaleceń dotyczących ograniczania soli w diecie, jakich powinna przestrzegać reszta populacji.
Posiłki przedtreningowe
Najważniejszą rolą posiłku przedtreningowego jest dostarczenie odpowiedniej ilości energii, głównie węglowodanów, na czas treningu. Taki posiłek powinien też zapobiegać uczuciu głodu i dostarczać wody. A jednocześnie nie obciążać za bardzo układu pokarmowego.
Praktyczne wskazówki dla maratończyków
U maratończyków żywienie ma istotne znaczenie szczególnie w okresie tuż przed zawodami. Ten tekst jest poświęcony odżywianiu na kilka dni przed startem i w dniu maratonu.
Sportowiec na diecie roślinnej
Obecnie wiele osób, które zawodowo lub amatorsko zajmuje się sportem, wybiera dietę roślinną. Do diet roślinnych zaliczamy te, które w znacznym stopniu bazują na produktach roślinnych. Jest to między innymi dieta wegańska i wegetariańska.
Witamina D w diecie sportowca
Witamina D jest jedną z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. W przeciwieństwie do pozostałych witamin może być wytwarzana w istotnych ilościach w organizmie. Ma to miejsce w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Niestety przez większość roku kąt padania promieni słonecznych jest zbyt niski, żeby możliwa była synteza skórna witaminy D. Dlatego zaleca się suplementację tą witaminą.
Żelazo w diecie sportowca
Nie ma wątpliwości, że żelazo odgrywa kluczową rolę w procesach związanych z wydolnością fizyczną. Bardzo często jest to pierwiastek niedoborowy. Żelazo słusznie kojarzy się z hemoglobiną i w związku z tym z transportem tlenu we krwi. Nie jest to jednak jedyna rola żelaza. Uczestniczy ono również w oddychaniu komórkowym, pomaga gromadzić tlen w mięśniach w postaci mioglobiny, jest kofaktorem wielu enzymów i jest wykorzystywane przez układ immunologiczny do zwalczania patogenów. Wszystko to sprawia, że żelazo jest istotne dla zachowania zdrowia i wysokiej wydolności u sportowców.
Posiłki potreningowe
Zadaniem posiłku potreningowego jest uzupełnienie glikogenu oraz dostarczenie substratów potrzebnych do regeneracji po treningu.
Jak dietą zwiększyć wydolność organizmu?
Istnieje kilka sposobów na zwiększenie wydolności organizmu poprzez korzystne zmiany w diecie oraz odpowiednio dobraną suplementacę. Oto one:
Alkohol w diecie sportowca
Spożycie alkoholu jest akceptowane w naszej kulturze i dotyczy to także sportowców. Jednak alkohol może niekorzystnie oddziaływać na wyniki sportowe, wydolność organizmu oraz zdrowie.
Nawodnienie w diecie sportowca
Woda bywa określana czwartym makroskładnikiem i mimo, że nie niesie wartości energetycznej, to odgrywa fundamentalną rolę w funkcjonowaniu organizmu. Ciało dorosłej osoby składa się w 60% z wody, a tkanka mięśniowa zawiera jej 75%. Jest to więc substancja, która najpowszechniej ze wszystkich występuje w ciele człowieka. Co ciekawe najmniej wody zawiera tkanka tłuszczowa, bo około 5%.