Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dietetyk Centrum Dietetycznego Online Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej. Doświadczenie w pracy z pacjentami zdobywała podczas praktyk w szpitalach. Pracowała przy kampanii społecznej dotyczącej prowadzenia warsztatów kulinarnych oraz edukacji żywieniowej wśród dzieci szkół podstawowych.

Stale poszerza swoją wiedzę biorąc udział w szkoleniach, konferencjach oraz śledząc najnowsze badania i rekomendacje z zakresu żywienia człowieka. Jej głównym obszarem zainteresowań jest żywienie kobiet w ciąży oraz kobiet karmiących piersią.

Dieta roślinna – od czego zacząć, na co zwrócić uwagę przy kompozycji diety?

Dieta roślinna – od czego zacząć, na co zwrócić uwagę przy kompozycji diety?

Dieta roślinna w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularna. Założenia diety to eliminacja wszystkich produktów odzwierzęcych, w tym mięsa, ryb i owoców morza, nabiału, jaj
i tłuszczów zwierzęcych. Stosowanie zbilansowanej diety roślinnej może nieść za sobą korzyści dla zdrowia. Jednak aby tak się stało, należy zwrócić szczególną uwagę na składniki odżywcze, które mogą być dostarczane w niewystarczającej ilości: żelazo, witamina B12, wapń, jod, witamina D oraz kwasy omega-3.

czytaj dalej
Jak się zmienia pokarm w trakcie laktacji?

Jak się zmienia pokarm w trakcie laktacji?

Niektóre mamy karmiące piersią mają wątpliwości, czy ich pokarm na pewno stanowi optymalne źródło wszystkich składników odżywczych niezbędnych do rozwoju dziecka. Mleko kobiece jest uznawane za złoty standard żywienia niemowląt. Pokarm kobiecy w pełni pokrywa zapotrzebowanie dziecka na wszystkie składniki pokarmowe, bez konieczności wprowadzania pokarmów uzupełniających do ukończenia 6 miesiąca życia. Oprócz tego mleko kobiece jest bogate w związki biologicznie czynne, takie jak: cytokiny, czynniki wzrostowe, immunoglobuliny, których nie zawiera mleko modyfikowane. Wyjątkową cechą pokarmu ludzkiego jest to, że jego skład zmienia się wraz z czasem trwania laktacji. Podlega on wtedy modyfikacjom, aby dostosować się do rozwoju dziecka i jego zwiększających się potrzeb. W związku z tym mleko kobiece , w zależności od fazy laktacji, podzielono na mleko początkowe (pierwszy tydzień życia dziecka), mleko przejściowe (od drugiego tygodnia) i mleko dojrzałe (od około 2 miesiąca życia dziecka).

czytaj dalej