Absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Lublinie. W latach 1970-76 kierowal zakładem Żywienia Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie, a w okresie 1974-76 równolegle Zakładem Organizacji Ochrony Zdrowia Ludności Wiejskiej oraz jako specjalista drugiego stopnia, specjalista wojewódzki dla wojewodztwa lubelskiego, był także kierownikiem specjalizacji dla lekarzy z zakresu medycyny pracy z tego regionu. Zatrudniony w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie od 1 października 1976 r. W latach 1991-2001 wygrał dwukrotnie konkurs na stanowisko dyrektora IŻŻ. Wieloletni dyrektor Centrum WHO dla Polski w IŻŻ w dziedzinie żywienia oraz bezpieczenstwa żywności. Wielokrotny ekspert delegacji rządowej w sprawie członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Wieloletni ekspert Międzynarodowego Instytutu Nauk o Życiu z siedzibą w Brukseli (ILSI), przedstawiciel Polski w Międzynarodowej Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w Rzymie, w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla Europy w Kopenhadze, a także w OECD z siedzibą w Paryżu. Autor oraz współautor ponad 425 artykułów naukowych i monografii w języku polskim i angielskim z obszaru różnych aspektów prewencji chorób żywieniowo zależnych, głównie w odniesieniu do kobiet w wieku prokreacyjnym, epidemiologii żywienia człowieka oraz bezpieczeństwa żywności. Od 1993 r. współpracownik placówek naukowych w Stanach Zjednocznych z obszaru żywienia, bezpieczenstwa żywności i zmniejszania ryzyka chorób żywieniowo zależnych. Aktualnie ekspert międzynarodowej grupy Global Burden of Diseases z siedzibą w Harvardzie oraz Washington University w Seattle. Citation Index za rok 2016 - 242.
Pozostałości pestycydów w żywności – jak uniknąć narażenia na substancje szkodliwe

Pozostałości pestycydów w żywności – jak uniknąć narażenia na substancje szkodliwe

Substancje chemiczne są wykorzystywane w procesie produkcji żywności, aby zapewnić sezonową dostępność i dobrą jakość produktów. Jednak pamiętajmy, że stosowanie nawozów czy pestycydów niesie ze sobą również ryzyko zanieczyszczenia tkanek organizmu człowieka. Dlatego tak ważne jest mycie lub obieranie owoców i warzyw.

czytaj dalej
Arbuz – słodki krewny dyni

Arbuz – słodki krewny dyni

Arbuz to niezwykle lubiany owoc, choć według klasyfikacji systematycznej jest to warzywo, należące do rodziny dyniowatych. Arbuz daje nam nie tylko ukojenie podczas letnich upałów, ale przede wszystkim zastrzyk cennych witamin i składników mineralnych. Zawiera on związki wykazujące właściwości zmniejszające ryzyko nowotworów, chorób układu krążenia i wielu innych przewlekłych chorób niezakaźnych. Arbuz jest dobry dla tkanki skórnej i włosów. Dzięki zawartym związkom wpływa także na lepsze trawienie.

czytaj dalej